AK Parti 5.Olağan Kongresi  Gerçekleşti.
Yusuf Dündar

AK Parti 5.Olağan Kongresi Gerçekleşti.

Cumhur başkanı  R.Tayyip Erdoğan’ın Kurucusu Olduğu ve geride kalan 9 seçimi  birinci parti olarak bitirme başarısını gösteren AK Parti 5.olağan kongresi için toplandı..

Kongre öncesi  bilinçli olarak kamuoyuna  yansıtılan iki liste hikayesin inde  gerçeği   yansıtmadığını gördük.Ülkede yaşanan  üzücü hadiselerden dolayı müzik Vs. etkinliklerden uzak sadece  Partililerin yoğun katılımı  ile Kongrenin gerçekleşmesi  dikkat çeken noktalardan bir tanesiydi.

Başbakan Davutoğlu Genel başkanlığını  yürüttüğü  AK Parti’de Erdoğan sonrası zaman zaman tartışılsa da son kongrede bu partinin Genel Başkanlığı  için en doğru isim olduğunu bir daha gösterdi.

Kongrede göz çarpan en önemli detay,AK Parti içerisinde bir kesim partiyi oluşturulacak genç isimlerle ileriye dönük düşüncesini taşırken ,bir diğer kesim ise Halkın benimsediği  destek verdiği ,  samimi sözlerle 2001’e dönüş ve 2015’in Türkiye’sine uygun bir AK Parti talep edenler arasında dengeyi sağlayacak bir formül üretmeye çalıştı.Davutoğlu. 

Öyle anlaşılıyor ki uyumu sağlayacağına inandığı formülü, AK Parti’nin 5. olağan kongresinde oluşan yeni MKYK’ya da mümkün olabildiğince yansıttı. 

Kongrede önemli olan ve merakla beklenen bir diğer konuda Tüzük değişikliğiydi.

Beklendiği gibi Tüzük değişikliği ile beraber bazı yenilikler için de karar alındı.

AK Parti, Davutoğlu'nun deyimiyle, "siyasi gücü erdemle, hikmetle, irfanla" birleştirmeyi kalıcı kılmak üzere, Parti yapısı içinde bir "Siyasi erdem ve Etik Kurulu" oluşturacak.

Davutoğlu ayrıca  kongrede yapılacak tüzük değişikliği ile 3 dönem sınırı getiren kuralın kaldırılacağını da açıkladı.

 Bunun gerekçesini ise, 7 Haziran seçimleri ile 1 Kasım seçimleri arasındaki sürenin "kısa olması" ile açıkladı.

 Tüzük değişiliği ile 25. Parlamento, erken seçime gittiği için milletvekilleri mevcut dönemlerini koruyacak. Yani 7 Haziran sonrasında 3 dönemlik olan milletvekilleri de 1 Kasım seçimlerinde listelerde yer alacak.  

Netice olarak 5.Olağan kongresi 7 Haziran seçimlerinden morali bozuk çıkan AK Parti bu kongre ile moral depolayarak 1 Kasım seçimlerine start verdi.. 

Parlamenter demokratik sistemlerde partilerin kongrelerinin önemli olduğunu düşünecek olursak AK Parti gerçekleştirdiği bu kongre ile Ülke seçmenine iletmek istediği mesajların yanında içeriden ve dışarıdan yapılan bütün saldırılara rağmen ne kadar güçlü olduğunu göstermiştir.şimdi bütün bunların 1.Kasım’da Sandığa nasıl yansıyacağını beklemek ve görmek lazım..  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek