Yarın Listeler Netleşiyor…
Yusuf Dündar

Yarın Listeler Netleşiyor…

Ülke Yeni  Bir Seçim Heyecanına Start Veriyor..

Daha 7 Haziran Seçimlerinin sandıktan çıkan sonuçlarının  kritikleri, yapılmadan siyasi partiler ben nerede hata yaptım? Hangi hamleyi yapmakta geciktim? VS. yüzlerce soruyu kendilerine sorup değerlendirme fırsatı bulamadan yeni  bir seçim takvimi işlemeye başladı…

Belki bir çoğumuz farkında değiliz ama,Türkiye, son iki yıldaki dördüncü seçimini yaşayacak…

Neye inat, kime inat bilinmez ama inadına seçim, sonuna kadar seçim…

7 Haziran Seçimini başarıyla geçip Ankara’nın yolunu tutan ve TBMM’ne giren milletvekillerinin az da olsa bir kısmı, yemin töreni ve TBMM Başkanlık seçimi dışında neredeyse hiç bulunmadıkları Meclis salonuna bu sefer girme şansı bulamayacaklar…kim bilir?

Bazıları kazanamayacak, bazıları aday bile gösterilmeyecek…

18 Eylül Cuma günü saat 17 itibariyle kesinleşecek olan aday listelerinde olanlar, 7 Haziran seçimleri gibi olmazsa da,yeniden yoğun, yorucu ve uzun bir çalışma dönemine girecekler.. 

Ülkenin bir çok yerinde olduğu gibi İlimizde de listelerin değişip değişmeyeceğine dair  meraklı bir bekleyiş var .Görüne o ki…

AK Parti listesini % 70 oranında koruyacak yapılacak bir veya iki değişiklikle seçmenlerin karşısına yeni bir heyecanla çıkacak ve 7 Haziranda aldığı 4-1 ‘e rağmen azda olsa kayıp oylarına yeniden talip olacak..

Kaldı ki seçmen profiline baktığımızda böyle bir potansiyelin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

CHP aldığı prensip kararı doğrultusunda seçim kaybettiği yerlerde 7 Hazirandaki adaylarını göstermeyecek denildi  ama  Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun “listelerin yüzde 99’u değişmeyecek” söylemi  kafalarda soru işaretleri oluşturdu.CHP hangi şıkkı tercih ederse etsin bir gerçek var ki  Adıyaman’da CHP seçmeni bir önceki seçime nazaran partisini ön planda tutarak çok daha sağ duyulu oy kullanacak..

MHP’de yine gizemli bir bekleyiş söz konusu her aday belirleme öncesi olduğu gibi yine açıklanacak hiçbir listenin sürpriz olmayacağı bir atmosfer içerisinde…Fakat Adıyaman’la bütünleşmiş seçmenlerin aşina olduğu adaylardan oluşturulabilecek bir liste ile 1 Kasımda geçmiş son birkaç seçime nazaran oylarını yukarılara çekme şansları mevcut..

HDP belki de 7 Haziran seçimlerinin aksine 1 Kasımda kendini seçmene ifade etme hususunda en çok zorlanacak parti.Özelikle son seçimlerde aldıkları ve kendilerinin de inanamadığı oy oranını yakalamaları imkansız gibi görünüyor.Belli seçmen kitlesinin olduğunu var sayarsak HDP’nin bu seçimlerde Adıyaman’daki gerçek oy oranında net olarak göreceğiz….

Bu kısa değerlendirmelerden sonra yarını bekleyelim parti listelerini görelim sonrasında çok daha sağlıklı  analizler yapma şansına sahip oluruz..  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek