Listeler Tamam Şimdi Seçim Zamanı….
Yusuf Dündar

Listeler Tamam Şimdi Seçim Zamanı….

Siyasi Partiler Listelerini YSK’ya Teslim Ettiler….

Genel  merkezlerin partili aday adaylarla   dolup taştığı,her an vuku bulan kulislerin ve  beşeri  ilişkilerin had safhaya ulaştığı parti genel merkezleri bu gün itibarı ile yerini sessizliğe bıraktı..

Çünkü  her aday adayı listeye girebilmek için kıyasıya mücadele verdi ve maraton listelerin YSK’ya teslim edilmesi ile son buldu.

Listeye giremeyenler hatalarını,eksiklerini ve dostluklarını  yeniden irdeleme ile meşgul olurken,listeye girenler şimdiden kendilerini bekleyen ve 1 Kasım’a kadar  sürecek yoğun tempo için güç depolamaya başladılar bile..

Netleşen Adıyaman, parti listelerini analiz ettiğimizde birkaç mini dokunuş haricinde 7 Haziran listelerini anımsatan bir tablo görüyoruz..

AK Parti: beklendiği gibi oluşan liste de 5’nci sıra adaylığına İclal Tutuşun yerine Yakup Taşın yer aldığını görüyoruz.

Kamuoyunda  beklenen ve listeye girebilmesi adına büyük şans verilen Süleyman Kılınç’ın yer almaması sürpriz sayılabilir..

Bunun yanında Yakup Taş’ın seçimlerde AK Partiye güç katacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.Ahmet Aydın,İ.Halil Fırat ,Adnan Boynukara ve Salih Fırat zaten 7.Haziran seçim listelerinde yer alan ve seçmenin aşina olduğu isimlerdi..AK Parti adına iyi bir liste olduğunu söyleyebiliriz..

CHP:Belki de diğer listelerin aksine parti içi  tartışması çok daha uzun sürecek  bir liste oluştu CHP’de öyle ki daha önce yapılan ön seçimlere sadık kalacağını beyan eden genel merkez, Adıyaman ve birkaç ilde belki de seçim kazanılamaması nedeni ile  ön seçim sonuçlarını bu sefer değerlendirmeye almadı..

Başta Abdurrahaman Tutdere olmak üzere birkaç  isim için sürpriz oldu bu sıralama..

Sıddık Şahin listenin birinci sıra adayı, birkaç gün öncesine kadar  şans verilmemesine rağmen hepimiz  biliyoruz ki Sıddık Şahin uzun yıllardır partisi içersinde siyaset yapan ve bu partinin emektarlarındandır.

Burada Selçuk Tabak’a ayrı bir parantez açmak istiyorum.7.Haziranda seçim kaybettikten sonra  1.Kasım için başvuru dahi yapmayarak onurlu bir siyasi duruş sergilemiştir.Keşke siyasi arenada bu sayılar artsa diye de düşünüyor insan.

MHP:bir seçim öncesinin birinci sıra adayı Recep Kılınç’ın başvuru yapmamasından sonra başvuru yapan isimler arasında beklentiler Zeki Dişkaya’nın birinci sıra adayı olacağı  yönündeydi,lakin MHP  tamamen yenilenmiş bir liste ile seçmenin karşısına çıkacak.

HDP:genel  merkezi aldığı prensip kararı ile büyük ölçüde  Haziran seçimlerinin listeleri ile 1.Kasım’da seçimlere girecek dolayısı ile ilimizde de Behçet Yıldırım’ın ilk sırada olduğu liste meclis için şans arayacak..

 

Netice olarak Siyasi Partiler vitrinlerini oluşturdular ve seçmene sundular.1.Kasım’da seçmen bu isimlerden, hangilerine kendilerini TBMM’de temsil   etme yetkisini verecek hep beraber bekleyip,göreceğiz

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek