Adıyaman Üniversitesi Ve Rektör Gönüllü..
Yusuf Dündar

Adıyaman Üniversitesi Ve Rektör Gönüllü..

Bugün nereden nereye geldik diye düşünecek olursak;…

Uzun yıllar özlemini çektiğimiz ve halk olarak birlik ve beraberliği pekiştirdiğimiz, resmi kurumlar ile birlikte sivil toplum kuruluşlarının da büyük desteği ile Adıyaman’da bir hayal gerçekleşerek ‘Adıyaman Üniversitesi’ tabelasının asılması sağlanmıştı. Hamd olsun üniversitemiz birkaç gün sonra 10. Yaşına girecek.

Adıyaman Üniversitesi kurulduğu 2006 yılından günümüze kadar baş döndürücü bir hızla gelişerek yaşıtları arasında model  Üniversite olma başarısını yakalayarak ilimizin ve Ülkemizin medeni iftiharı haline gelmiştir.

Yüksek öğretimin evrensel misyonu ile beraber bilimsel doğruları kendisine ilke edinerek, özgür düşünce ve  adaletli  ifadeyi güçlü şekilde savunan bir üniversite misyonu ile ülkemizdeki üniversiteler arasında hak ettiği  ayrıcalıklı bir yere sahip olmuş örnek bir değer yaratmış ve Model  Üniversite kimliğini  yakalamıştır.

Tabi ki,  bütün bunlar kendiliğinden elde edilen kazanımlar değildir. Emek isteyen fedakarlık isteyen meşakatli  yollardan geçilerek elde edilen başarılardır.

Son beş yılı aşkın bir zamandır Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü’ye ayrı bir parantez açmak gerekir diye düşünüyorum.

 Tüm azmi ile gecesini gündüzüne katarak bu uğurda bizim fark edemediğimiz çatışmalar ve çalışmalar ile vitrinden uzak sadece hayalindeki üniversite profilini yakalayabilme adına verdiği çabaları görmemezlikten gelmek insafsızlık olur kanaatindeyim.

Sosyal yaşantısını ve aile yaşantısını bir kenara bırakarak benim zaten 20.000’e yakın çocuğum var felsefesi ile zamanının tamamını kampüs içersinde öğrencileri ile geçirirken, öğle yemeklerinde de onlara eşlik ederek  Devletin ve onun temsilcisi Rektörün şefkatini öğrencilere his ettirmek koşulu ile onlara sıcacık bir aile ortamı sağlamış ve huzur kentinin huzur üniversitesi olma kimliğini yakalamıştır(Türkiye’de öğrencileri ile aynı yemek masasını paylaşan tek Rektör Talha hocadır)

Bunlar işin sosyal boyutu. Hızla gelişen üniversitemizde oluşan ihtiyaçlara cevap verebilme adına Üniversite kampüsünü şantiye alanına çevirerek Eğitim ve Öğretim için gerekli olan alt yapıyı oluşturmak için harcadığı 7/24 mesai ise işin başka bir boyutudur.Aslında İlimizin sembolü ve gurur kaynağı olan Üniversitemizi bir adım ileriye taşıma adına bütün yükü Rektör hocaya yüklemek vicdanla ne kadar bağdaşır bilemem ama bu günkü resim maalesef ki budur. Kentte göğüslerini gere gere dolaşan onca iş adamı, Sivil Toplum örgütleri vs. kişiler Üniversitemize neden bu kadar duyarsız onu da  farklı bir yazıda analiz etmek lazım.

Sanırım Rektör hocanın Adıyamanlı olması bunda en büyük etken. Çünkü bizde değerlerimize sahip olmama ve onları yıpratma, yalnız bırakma hastalığı kronikleşmiş bir derdimizdir. Bu noktadan sonra başta iş adamlarımız ve kente yaşayan herkesin Adıyaman Üniversitesi adına Rektör  Hoca’ya maddi,  manevi her türlü katkıyı sunması gerekir.
Çıkılan yolda hedef;  kazanmaksa, olunması gereken yer, tribünler değil sahanın içi olsa gerek. Bugün itibariyle bütün ilgili ve yükümlülerin sahaya inme zamanı geldi de geçiyor bile. Bir tek oyuncu ile maç kazanılmaz bu oyuncunuz Yıldız  olsa bile..
Böyle bir düşünceniz yoksa, o zaman bari ‘gölge etmeyin başka ihsan istemez’ ata sözüne uyun ve memleket sevdasıyla koşuşturanlara saygı duyun. Bu da Üniversitemize ve Rektör Hocaya büyük bir katkı olacaktır.. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek