Artan Terör Olayları Ve Nedenleri….
Yusuf Dündar

Artan Terör Olayları Ve Nedenleri….

1.Kasım seçimlerinin bitiş arifesinde  Ülkede  İstikrar,Huzur ve Barış Rüzgarları esmeye başlamışken Enteresan  bir şekilde, özellikle bölgemizde Terör her zamankinin aksine  şehir merkezlerine kaymak koşulu ile tavan yapmaya başladı..

Özellikle Kısmen de  Olsa Irak ve Suriye Devletlerinin yıkım aşamasına gelerek parçalanması Terör örgütlerinin kolayca Ülkemiz  ve çevresinde rahat  bir şekilde yuvalanıp faaliyet göstermelerine neden Olmuştur.

 Mülteci adı altında Ülkemize kolayca giriş yapan terör örgütü mensupları  bölgemiz ve yurdun bir çok yerinde yapılacak eylem alt yapısını oluşturarak  tırmanan terörün başlıca tetikçileri olmuşlardır.Sorunun genel anlamda buralara nasıl geldiğini kısaca analiz edecek olursak;

Ülkemizin doğusu ve özellikle  güneydoğusu uzun yıllar ihmal edilmiş, buradaki olaylara  hep basit çerçeveden bakılarak,asayiş sorunu olarak görülmüş çözümü kolluk güçlerine ve adliyeye havale edilmiştir.

Bir diğer detay ise,bürokraside bu yöreler sürgün yeri olarak görülmüş, sicili bozuk memurlar ya da torpili olmayanlar gönderilmiştir.

 Ergenekon çetesinin bölgede kol gezdiği dönemlerde Devlet yasaları adı altında  kamu görevlileri terörle mücadele görünümü altında yasaları çiğneyerek suç işlemişlerdir.

Faili meçhul cinayetlerin ve olayların aydınlatılamaması halkta korku ve güvensizlik yaratmıştır. Öncelikle bölgede Devletin hakim olduğu güven ortamı yaratılmalıdır ve bölge insanının Devlete bakış açısının pozitif anlamda değişmesi sağlanmalıdır..

Bir başka neden ise, Güneydoğudaki terör olaylarının artmasını, seçimden sonra terör örgütünün yeni mevzi kazanma veya güç gösterisi biçiminde değerlendirmek gerekir. Barış olmazsa çok kötü olur, biz hala çok güçlüyüz imajı verilmek istenmektedir.

Hala  Devletin eski alışkanlıklarını devam ettirip kamu görevlileri eliyle faili meçhul eylemler gerçekleştirdiğini.savunan BDP’ye  inanmak komedi olur.Devletinde bunu vatandaşa göstermek için, asayişi sağlaması ve olayların faillerini  yakalaması artık zorunludur.

Netice olarak BDP. Seçim sonrası bölgede oluşturulmak istenilen barış unsuruna destek olmadığı gibi tam tersine tırmandırmak adına her eylemin destekçisi olmuş bölgenin kan gölüne dönüştürülmesinde baş rol oynamıştır..zaman zaman Mecliste inkar etsellerde bölge halkı ve Ülke insanı son bir ay’da BDP’nin gerçek yüzünü görmüş barış sürecinin kimler tarafından istismar edildiği noktasında net bir kanıya varmıştır..

 

Ama Unutulmamalıdır ki bu Millet çok daha zor şartlarda çok daha büyük düşmanlarla baş etmiş ve Türkiye Cumhuriyetini bu günlere taşımıştır.Bu terör belasını da mutlaka def edecektir ve hepimizin arzuladığı Barış Huzur ve Birlik Beraberlik ortamını sağlayarak bütün Irkların Renklerin  kardeşçe yaşamasını sağlayacaktır..    

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek