Güneydoğu’nun İncisi Olabilir miyiz?
Bilal Karadağ

Güneydoğu’nun İncisi Olabilir miyiz?

Adıyaman’ımız, önemli turizm potansiyeline, tarıma elverişli arazilere ve zengin su kaynaklarına sahip olması münasebetiyle oldukça zengin bir konumda.

Onlarca su kaynağını, uçsuz bucaksız tarıma elverişli arazisini ve de mevcut turizm potansiyelini rasyonelce değerlendiremediği için, bugüne kadar sosyoekonomik ve sosyokültürel anlamda bir türlü hak ettiği konuma gelemedi.  

Turizmin gelişmesi bakımından gerekli projeler üretilir ve hayata geçirilir, keza doğal su kaynakları tarıma yönelik projelendirilerek tatbik edilecek olursa, kuşkusuz Güneydoğu’nun incisi haline gelecektir.  

Yurdumuzun Güneydoğu Anadolu bölgesinin batısındaki huzur ve sükûnun abidesi olarak bilinen şirin ilimiz, 270 ayrı kültürel mirası bağrında barındırıyor olmakla komple bir turizm havzası olduğu bilinen bir gerçek.

Nemrut Dağı bunların en önemlilerinden biri olarak bu havzadaki yerini koruyor.

Ayrıca Sahabe Safvan bin Muattal hazretleri başta olmak üzere, birçok evliyanın, enbiyanın metfun bulunuyor olması münasebetiyle de adeta bir inanç havzası konumunda.  

Keza ilin muhtelif bölgelerinde bulunan onlarca doğa harikası göz önünde bulundurulduğunda, Adıyaman’ımızın turizm alanında ne kadar zengin olduğu görülecektir.

Ancak mevcut turizm potansiyeli bilinçli bir şekilde değerlendirilmediği ayan beyan ortada…

Tanıtım, konaklama, ulaşım gibi konular masaya yatırılarak, gerekli yatırımlar yapılır ve turizmin önünü tıkayan sorunlar çözümlenirse, turizm için tam anlamıyla cazibe merkezi olacaktır.

Bununla birlikte Atatürk Barajı’nın göl havzası başta olmak üzere, sahip olduğu onlarca akarsu için projeler üretilip bir an önce sulu tarıma geçilecek olursa, ismi huzurla özdeşleşen Adıyaman’ımız, aynı zamanda zengin turizm potansiyeliyle birlikte, kalkınma alanlında da çok farklı bir sıçrama yapacaktır. 

Bu vesileyle huzurun sembolü olarak anılan Adıyaman’ımız, Güneydoğu’nun incisi olmakla beraber, parmakla gösterilerek imrenilen bir şehir olacaktır.

Selam, sevgi ve gönül dolusu muhabbetlerimle…

 

 

                                                                                                                                       Bilal KARADAĞ

bkaratag02@hotmail.com     

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek