Terörü nasıl bitirebiliriz?
Osman Türk

Terörü nasıl bitirebiliriz?

İnsan ne zaman ölür bilir misiniz; tembellikten, inançsızlıktan ve hayatı yaşamaya değer kılmayı becerememekten.

Bernard Shaw

İnsanların yaşamına son veren her türlü grup terör örgütüdür. Bunların değişik mecralarda isimleri olabilir. Hangi isim adı altında olursa olsun hiç far etmez. Günümüz yaşantısında insanların canını yakan, yok eden her kimse kabul edilebilir durum değildir. Onun için bunun savunulması veya başka bir şekilde değerlendirmesi olamaz. Şunları birkaç başlık adı altında değerlendirebiliriz:

  • Hain darbe girişiminden sonra, devlet yetkilileri en kısa zamanda tüm hainleri nasıl tespit ettiyse aynı şekilde bunlarla bağlantısı olan kim varsa, zaman kaybı yaşamadan en kısa süre zarfında gerekli yaptırımların uygulanmasıdır. Yalnızca bunlarla da kalmayacak, aynı yaptırımı aile bireylerine de yaptırılacaktır, sıçratılacaktır. Bir tercih yapmaları kaçınılmazdır. Ya bu bayrak altında kardeşçe yaşayacağız ya da kimden destek görüyorsa onun uşağı olacak, oraya gidecektir. Devletin varlığını kabul etmeyen kim olursa olsun hepsinin inine girilecektir. Bazı gruplar inançlar ve ırklar üzerinde siyaset yapmaya kalkışmasına kesinlikle taviz verilmeyecektir. Hangi grup istismar ediliyorsa, onların ileri gelenlerin medya ve gerekli merciler vasıtasıyla kamuoyu önünde terör örgütleriyle mesafe koyulması şarttır.
  • ABD ve Avrupa olduğu sürece Orta Doğu coğrafyasında görünen o ki barış sağlanamayacaktır. ABD’nin son üç başkanına baktığında yalnızca koltuğa gelen isimler değişiyor. Uygulanan plan aynı şekilde devam ediyor. Irak, Suriye ve diğer ülkeler her gün patlamanın olmadığı gün yaşanmıyor. Sözde bu ülkeler barış, demokrasi, huzur ve yaşam seviye yükseltilmeye çalışıldı. Ama bu kavramlarla alakası olmadı. Her dönemde değişik isimler adı altında örgütler kurup, zaman zaman bunların arasında fitneler çıkartılar, zaman zaman da diğer ülkelerin güvenliğini tehlikeye ve hatta tehdit eder duruma geldiler. Ama ibre tersine dönünce yani diğer grupların çıkarına ters olduğunda, bu sefer hedef kendileri olduğunda tüm dünyayı teröre tepki koymalarını istemektedir. Bu bir gerçektir hiçbir terör ne kendine ne de besleyenlere bir yarar sağlayacaktır. Kısa vadede olabilir, ama uzun vadede de kesinlikle başta kendileri olmak üzere herkes zarar görecektir. Bu düşünce olduğu sürece de bu kaos ortamı devam edecektir.
  • Devlet birimlerine yerleştirilen her kimse önce bir güvenlik kontrolünden geçmesi gerekir. Özellikle emniyet ve kolluk kuvvetleri hem kontrol hem de başka bir birimce bunların denetimini yapılması. Hainlerin bilgi paylaşımı yüzünde çoğu zaman operasyonlar başarısız şekilde sonuçlanmıştır.  Yıllarca gelir kaynağı haline getirerek Türkiye’yi bir kıskacın arasına almıştır. Bu sayede binler insan hayatına mal olurken diğer taraftan büyük vurgunlar vurulmuştur. Her türlü sevkiyat yapılmış, sayısızca masum insanlarımız zehir tuzağına düşürülmüştür. Bu gelir kaynağı dışında devletle millet arasında sürekli şekilde birbirilerine karşı kin ve nefret tohumları serpilmiştir.
  • Yaşanan bölgelerde sosyolojik ve psikolojik boyutu kesin kes ele alınmalıdır. Yeni yetişen nesli, devletle milleti kaynaştırmak en önemli görevdir. Çocuk yaşta insanları kullanıp ileriki zaman bilinçsiz bir şekilde bu tuzağa düşmesi kaçınılmaz oluyor. Bunun önünü de kesmek lazımdır.

Vesselam…!!!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek