Toprak ve Geyik
Bilal Karadağ

Toprak ve Geyik

Sözünde durmanın, dostlukları karşılıklı olarak sürdürmenin, iyi ve kötü günde birliktelikleri devam ettirmenin, sevgi ve muhabbet nazarıyla birbirine bağlı kalmanın adı “vefa”dır… 

“Vefa” gibi önemli meziyetlerin var olduğu her ortamda doğal olarak başarı doğar, birliktelik oluşur, huzur ve saadet gibi türlü müspetler var olur.

Geçmiş zamanda yaşanmış olan şu anlamlı ve bir o kadar nükteli hikâye, sanırım “vefa” kavramını en güzel şekilde izah etmektedir:       

Biri evli biri bekâr olan iki kardeş, mahsullerini bölüşürler…

Evli olan büyük kardeş, “Kardeşim bekâr ve evlenecek, ona daha çok mahsul lazım” diyerek, gece vakti kardeşi uyurken ambarına girer ona daha fazla mahsul verir.

Bekâr ise, “Ağabeyim evli, çoluk çocuğu var, ona en çok mahsul lazım” diyerek onun ambarına gizlice daha çok döker.

Dolayısıyla, her ikisinin karşılıklı fedakarlıkları münasebetiyle sergilenen “vefa” örneği neticesinde, ikisinin ambarı dolup taşar!..

Bu güzel örneğin aynısını Kâhta’nın mevcut Belediye Başkanı kadim dostum Abdurrahman Toprak ve Belediye Başkan Yardımcısı kadim dostum Halil Geyik’te gördüğümü açık yüreklilikle söyleyebilirim.

Bilindiği üzere, Kâhta’nın eski Belediye Başkanı Yusuf Turanlı, Abdurrahman Toprak’tan devralmıştı başkanlığı. Yani Başkan Turanlı’dan önce Başkan Toprak yine başkandı.

Başkan Toprak, Belediye Başkanı iken Halil Geyik’i yanından hiç ayırmazdı. İki kardeş gibi her ortama beraber girer beraber çıkar, beraber yer berber içer, beraber güler beraber ağlarlardı.  

Gün oldu devran döndü; Abdurrahman Toprak başkanlığı kaybetti, lakin en yakınındaki Halik Geyik’i asla kaybetmedi.

Takdir edersiniz ki; günümüz insanları genelde ışığa koşar, bulunduğu ortamın ışığı söndüğü andan itibaren “öküz öldü ortaklık bozuldu” misali bir başka ışığa yönelirler.

Oysa Halil Geyik bunu asla yapmadı; iyi ve kötü günde hep Abdurrahman Toprak’ın yanında olmayı yeğledi:

Taziyelere beraber gittiler, düğünlerde beraber oldular, pikniklerde aynı ortamda bulundular, aynı sofrayı paylaştılar, aynı havayı soludular…

Şahsen ben kendilerini nerede gördüysem gıpta ile baktım, büyük bir hayranlıkla takdir ettim…

29 Mart 2014’te yapılan yerel yönetimler seçimlerinde ise, Abdurrahman Toprak tekrar seçmenlerin büyük bir teveccühüyle Kâhta’nın Belediye Başkanı olarak seçildi ve koltuğa oturmasıyla birlikte ilk icraatı; vefanın timsali, kardeşliğin sembolü olan Halil Geyik’i Başkan Yardımcısı olarak atadı.

Şu an omuz omuza vermiş, birlikte Kâhta’ya hizmet ediyor olmanın azim ve gayretini gösteriyorlar. Şu zamanda böyle bir birliktelik, böyle bir “vefa” çok nadiren bulunur herhalde.

Ne demiş atalarımız: “Birlikte dirlik doğar”.

Birlikte hareket ettikleri sürece peşlerinden nice muvaffakiyetler gelir elbet. Yeter ki aralarındaki “vefa”yı zedeletmeyip ilelebet devam ettirsinler. Selam olsun yüreği dostluk için çarpan, davalarına sadık, sevgilerinde samimi olan siz değerli ve muhterem başkanlar. Her şey gönlünüzce olsun...  

                                                                                                                   

                                                                                                                     Bilal KARADAĞ

bkaratag02@hotmail.com     

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek