Haydi (Adıyaman), Kitap Fuarı’na
Yakup Tosun

Haydi (Adıyaman), Kitap Fuarı’na

Haydi (Adıyaman), Kitap Fuarı’na

Kitap Fuarı derken, Adıyaman Kitap Fuarı değil, Osmaniye Kitap Fuarı’na gidiyorum. İmzanın bahane çay ile sohbetin şahane olduğu, sadece kitapların konuşulduğu harika bir ortama gidiyorum. Gelmek isteyenleri; özellikle de Adıyaman’dan gelmek isteyenleri beklerim. Çok değil altı üstü 245 km. Özel aracınız ile gelirseniz 3 saat; otobüsle 6 saatlik bir zaman dilimin de oradasınız. 
Kahramanmaraş gibi Adıyaman reklam bilboardlarına fuar reklamları vermemiş olsalar da benden duymuş olun. Ne kadar acı değil mi? Komşu şehriniz geliyor ve sizin şehrinizde iki yıldır gündeme dahi gelmeyen Kitap Fuarı Kültür Etkinliği afişlerini, sizin şehriniz de yayınlıyor. Trafikte ilk gördüğümde şaşırmıştım. Fuar var da bizim mi haberimiz yok diye düşünürken gerçeği anladım ki Adıyaman’ın değil, Kahramanmaraş’ın Uluslararası 4.Kitap ve Kültür Fuarı reklamı. Yüzümdeki şaşkınlık üzüntüye, aklımdaki düşünceler öfkeye dönüşmüş ve ironi olarak kullanılan, sosyal medyada da sıkça rastladığımız meşhur söz geldi aklıma “La fakirler sizde yok, bizde var gelin gelin fakirler” diyerek öfkeli bir tebessüm kattım dudaklarıma. Düşündükçe farklı şeyler çıktı bu defa ortaya. Mesela, Kahramanmaraş bu reklamı yaparken Adıyaman’da kitap fuarının olmadığını gerçekten biliyor ve dalga geçer gibi, “İmrenin ey ahali!” demek için mi yaptı. Yoksa gerçekten etkinliğin tüm şehirlerden katılımını sağlamak için mi? Ya da iki şehir siyasileri ve yerel yönetimleri arasında bir sorun vardı da siz yapmazsanız biz yapar ve sizi vatandaşlarınızın gözü önünde ezeriz mi demek istediler? Bunu tabii ki siyasi ve yerel otorite bilir. 
Amma bilmedikleri bir gerçek var, Adıyaman’ın böyle kültür etkinliklerine ihtiyacı yok ki. Çünkü bizim Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekilimiz var. Onun hemen yanında Cumhurbaşkanının güvendiği Bürokrat, ki şu an Adıyaman Milletvekilimiz, var
Teşkilatın tüm birimlerinde çalışarak Adıyaman’ın sıkıntılarını en iyi bilen ve kültür açığının olmadığını düşünen teşkilat başkanı milletvekilimiz var. Muhalefet partisinden ikinci dönemi de garantiye alıp iktidar partisine katılarak prestij kazandıran milletvekilimiz de var.
Beşinci vekil vallahi nereler de bende bilmiyorum, Adıyaman’dan seçildi ama sadece seçildi ve gitti. İki dönem vekillik yapmış her ne kadar kendinden önceki başkanların kadrolaşmalarını yıkamazsa da halkla omuz omuza yürüyen başkanımız var. 
İki dönem milletvekili olarak Adıyaman’ı mecliste temsil ettikten sonra genel merkezde yıllarca teşkilatlardan sorumlu olan ve geri dönüp Adıyaman’da iktidar partisi il başkanlığı yapacak kimse yok diyerek il başkanı makamına oturan Adıyaman’dan bihaber il başkanımız var.
Kurum Müdürlerimizi söylemeyeyim zaten hepsi makamlarını, tıpkı akşamları evlerinden çıkmadıkları gibi sabahtan akşama kadar makamlarından çıkmadan, sanata kültüre karışmadan vazifelerini yapıyorlar.
İlim ve kültür derneklerimiz var mesela, kimsenin ilmine karışmayan, kültür etkinliğini sadece kendi içinde yapan. Sivil Toplum Kuruluşlarımız var, (STK) bana dokunmayan yıllan asırlarca yaşasın ve iktidar bizden elini çekmesin, kültürde neymiş diyen. İş adamlarımız var milyon dolarlar üzerinden hesaplar yapan ama şehir kültür işlerine, genç nesillerin gelişmesine katkı sunmaktan uzak olan, sadece siyasi ricalarla boy gösteren.
Gazetecilerimiz var mesela, haberleri aramak bulmak, ne öyle teknoloji nimetini kullanıp uydudan bulup kopyala yapıştır yapan; hazır e-mail yolu ile gelen haberleri varken veya yandaş medya olarak yoluna tam gaz devam eden.
Yazarları söylememe gerek var mı? Onlar kitaplarını bastıktan sonra insanlara ulaşmış ulaşmamış düşüncesi olmayan, yazarım deyip övünen, kültür ve bilginin dibine kadar indiklerini sanıp etkinlikleri akıllarına getirmeyen yerli yazarlarımız var.
Şimdi bir şehrin bu kadar değeri var iken Vali Bey ne yapsın!
Ya sizin neyiniz var ki Adıyaman’da Kitap ve Kültür Etkinlik reklamlarınızı yapıyorsunuz?
Durun ben söyleyeyim!
Sayın Mahir Ünal var mesela,  Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Başkanlık basın sözcüsü Sayın Celallettin Güvenç var. İçişleri Komisyon Başkanı Sayın İmran KILIÇ var. 
Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Sayın Mehmet İlker Çetin de var. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Sayın Nursel Reyhanoğlu var; bizde hiç olmayan kadın milletvekili.  Sayın Veysi Kaynak var meseİktidarın partisi dışında muhalefet milletvekili olan Fahrettin Oğuz Tor var Kahramanmaraş için iktidar partisi milletvekilleri ile uyum için de olan.
Şimdi Adıyaman’da bunca değerimiz varken biz mi Kitap ve Kültür Fuarı yapacağız, tabii ki Kahramanmaraş gelip Adıyaman’da reklam yapacak; vatandaşı yöneticilere karşı kışkırtacak. Her hâlde Osmaniye Belediyesi 2. kitap Fuarı’nı düzenleyecek; onlar yapmayacak da biz mi yapacağız? 
Biz de zamanında yaptık haklısın 2-3 kitap tanıtım günleri düzenledik, istediğimiz yazar ve yayınevlerini getirip. Yaptık mı? Yaptık. Yeter de artar fuara gerek yok tanıtım günleri yeter.
Neyse daha fazla derinlere inip de komşu illerin kültür etkinliklerini sanki bizden daha iyi yapıyorlarmış gibi yazıp, yöneticilerimizi üzüp de gündemlerini meşgul etmeyeyim.
Bir söz vardır ya hani: “Yol medeniyettir” diye. İşte ben de diyorum ki: Yol medeniyetse, kültürünüz de ancak yollarınız gibi olur...

Ne Zaman Adam Oluruz 


Makamları siyasi gelecek değil de 
Hz. Ömer’in adalet makamı olarak gördüğümüz vakit...

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üst Geçitler Temizlendi
Üst Geçitler Temizlendi
Gürlevik Ana İsale Hattında Yenileme Çalışması Yapıldı
Gürlevik Ana İsale Hattında Yenileme Çalışması Yapıldı