Advert
Advert
Kendini ne kadar yalnız hissediyorsun
Yakup Tosun

Kendini ne kadar yalnız hissediyorsun

Bu içerik 1177 kez okundu.

Kendini ne kadar yalnız hissediyorsun

 

Alışmaya başlıyor insan belli bir vakitten sonra yalnızlığa. Kalabalık bir dünyada yaşansa da, insan yalnızlaşabiliyormuş. 

Kimler için yaşıyoruz? 

Kimler için varız? 

Kimler en yakınımızda? 

Kimler yakın görünüp uzağımızda kalıyor?

Hiç düşündünüz mü? Yalnızlığınızla tanıştığınız vakit fark edebiliyorsunuz. Sorularınıza cevap bulmak için düşünecek, izleyecek ve anlayacak anı yakalayabiliyorsunuz. Aslında sizler değil, sizler için var olduğunu zannettiklerinizin, sizleri yalnızlaştırdığını anlayabiliyorsunuz. Çünkü inandığınız, güvendiğiniz, hatta en çok sevdiğim dediğinizin bile size ne kadar uzak olduğunu daha iyi fark edebiliyor, anlayabiliyorsunuz.

Bu hayatta hep kalabalık olduğunuzu düşünseniz de aslında hep yalnızsınız!

Çünkü şairin de dediği gibi:

“Menfaati bitenin, dostluğu da biter azizim”.

Kelimelerin yozlaşmaya, anlam değiştirmeye başlamasından bu yana doyumsuz bir insan modeli, insan nesli türedi sanki. Bunların en başında gelenlerden biri yalnızlık olsa da, bununla birlikte özgürlüğün de amacının değişmiş olduğunu görebilir, yalnızlığa neden olduğunu anlayabiliriz. Eskiden her şeyin bir bedeli, zamanı hatta kaba tabirle mahalle baskısı olmadan elde edilmesinin zorlukları olduğunu herkes bilir. Ama bugün her şeyin ele ayağa düşmüş vaziyette oluşu, bir tıkla dünyanın en ücra köşesindeki bir şeyleri alabilme imkanına sahip olmak, en önemlisi de dilimizde olan inancımızın kalbimizde tam olarak olmamasından dolayı erken yaşlarda her şeye, herkese karşı doyuma ulaşıp kendi iç yalnızlığımıza dönmemize neden olduğu da bir gerçek artık. Eski dostlukların olmayışı, her şeyin teknolojiye bağlı olması sanal bir sohbet ve samimiyet ortamı kurması keza yalnızlığımıza neden oluyor. 

Bunların bir nedeni de kağıt ve kalemlerden uzak duruşumuzdan da olabilir aslında. Bir bilgiye ulaşmak için onlarca, yüzlerce kitap karıştırıp notlar tutarken veya insanlarla sohbet edip aranılan bilgiye ulaşırken bugün internetin en acımasız amacı olan anlık bilgi edinme ile de kitaplardan uzaklaşıp ikili ilişkilerimize mesafe koymamıza neden olmakta. 

Bu nedenledir ki, insanların en fazla da gençlerin, kitaplara karşı yönlendirilmesi gerektiğine inanan biriyim. Özgürlüğün insanın yüreğinden başladığını anlamaları, toplumun örf adet ve geleneklerinin doğru analiz edilmesi, aslında özgürlüğümüzü de belirlemekte, yalnızlığımıza da çare olmakta. Ama bizler ‘eski kafa’ diyerek bunları bırakın anlamaya çalışmayı, düşünmeden elimizin tersiyle itmekteyiz bir kenara. 

Bu nedenledir ki, biz insanlar bu davranışımızla aslında kendi aile, akraba ve yakın çevremizden de kendimizi soyutlamaktayız, farkında değiliz. Hepsinin genel toplamını ele alırsak, özgürlüğü yanlış anlamamızdan dolayı, hem yalnızlığa, hem de insani vasıflarımızdan bir bir uzaklaşmışız diyebiliriz. 

Müslüman kimliğimizin emirleri içinde yer alan, sıla-i rahim emrini anlamış olsak, hakkı ile yerine getirmiş olsak, belki de bunca söze de gerek kalmayacak. Biz insanlar mensubu olduğumuz dinin, inandığımız Tanrı’nın, ümmeti olarak kabul ettiğimiz Peygamber’in emir, sünnet ve tavsiyelerini yerine hakkı ile getirmiş olsak, ne yalnızlıktan söz ederiz ne de özgürlüğün bizi zamanla yalnızlaştırdığından…

Ne zaman adam oluruz? 

Kelimeleri gerçek anlamları ile kullanıp, hayatımıza uyguladığımız vakit...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gölbaşı Belediyesinden Kar Mesaisi - Videolu Haber
Gölbaşı Belediyesinden Kar Mesaisi - Videolu Haber
Yeşim Pekmez, GAP Gençlik Ve Kültür Evinde Gençlerle Buluştu
Yeşim Pekmez, GAP Gençlik Ve Kültür Evinde Gençlerle Buluştu