Advert
Advert
Advert
DOSTLUK MU?
Yakup Tosun

DOSTLUK MU?

Bu içerik 1992 kez okundu.

“Dostluk mu?
Kavgayla değil, dost meclislerinde başlar...”
Bu sözün sahibi kim bilmem, lakin her kim ise, dostluk ile kavgayı bir arada bizlere yedirerek kavgayı bilinçaltımıza yerleştirmeyi becermiş. İyi ve güzel bir dostluk için kavgayı şart koşmuş ve toplum olarak bunu benimsemişiz ne yazık ki.
Oysaki Peygamber Efendimizin (s.a.v.) “Mümin, kendisiyle dostluk kurulabilen insandır. Kimseyle dostluk kurmayan ve kendisiyle de dostluk kurulmayan insandan hayır yoktur.” (İbn Hanbel) hadisinde anlattığı gibi, aslında bizlerin çevresinde dost ve arkadaş sınırı azımsanmayacak kadar olmasına rağmen ve bunlardan hayır gelecekken, neden kavgayla başlayalım bu güzel yürek muhabbetine? Neden dostlarımızla, arkadaşlarımızla güzel muhabbet geceleri, sohbet saatleri düzenlemeyelim? İçerisinde bulunduğumuz on bir ayın sultanı olan Ramazan Orucunu bu güzel hayır vesilesinde kullanmayalım? Paylaşıp, paylaştıkça güzelleşip dostlarımızın yeni dostluklar, arkadaşlıklar kurmasına vesile olmayalım? Hepimizin aile, iş, okul veya mahalle arkadaşları vardır. Onların güzel yürekli insanlar olduğunu, yeri geldiğinde sırtımızı yasladığımız insanlar olduğunu biliriz. Öyleyse neden bu güzel insanları bir araya getirerek dostlarımızın, dost ve arkadaş olmalarını sağlayan bir iftar programıyla hem çevremizdeki güzellikleri bir araya toplayıp onlara ikram edip hem de onların bir birleriyle tanışıp güzel bir muhabbet ortamı kurmuyoruz?


Demem o ki, dostluklar en güzel kavga ile değil, dostlarınızı bir araya getirerek yeni güzel dostluklar kurmaya vesile olmakla başlar. Efendimiz’in (s.a.v) “En hayırlı arkadaş (grubu) dört kişiliktir.” (İbn Abbas) hadisinde dediği gibi geniş muhabbet ortamlarında bir birimize hayırlı sohbetler eden dost meclisleri kurmayı nasip etsin Allah (c.c.)…


Ne zaman adam oluruz?
Hayatımızdaki dost ve arkadaşlarımızın bizleri bir adım daha O’na (c.c.) yaklaştıracak olanlardan seçtiğimiz vakit…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Geneli 'Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik' Eş Zamanlı Toplantı
Türkiye Geneli 'Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik' Eş Zamanlı Toplantı
Hızır Lokmasında Cemler Birlik Ve Beraberlik İçin Yapıldı - Videolu Haber
Hızır Lokmasında Cemler Birlik Ve Beraberlik İçin Yapıldı - Videolu Haber