Advert
Birinci Söz; Bismillah
Hilal Babar

Birinci Söz; Bismillah

Bu içerik 394 kez okundu.

Bismillah her hayrın başıdır.

Biz dahi başta onunla başlarız. "Bil, ey nefsim, şu mübarek kelime, İslâm nişanı olduğu gibi, bütün mevcudâtın lisan-ı hâl ile vird-i zebânıdır." Bismillah ne büyük tükenmez bir kuvvet ve ne çok bitmez bir berekettir.

    “Bismillah, kısaca Allah' ın adıyla” demektir ve üstat Risale- i Nur Külliyatının en başına ve en birinci kelimesi olarak bu mübarek kelimeyi koymuştur. Çünkü O’nun adıyla olmayan hiçbir işte hayır yoktur. Bismillah ile başlamıştır ki; idrakimize sunulan bu tefsir hayırlarla doludur diyebiliriz ve öyledir de. Hayır olmayan işlerin başında, bilincini yitirmemiş bir mümin Bismillah çekmez. Bir işin hayır olup olmadığına hükmetmek içinde Allah'ın rızasına uygun olup olmadığına bakılır. Allah'ın yapmamızı istediği islerde buna bağli olarak Peygamber Efendimizin (s.a.v.) tavsiyelerinde ve onu bize anlatan Alim ve Evliyaların, Allah dostlarının da tavsiyeleri de hayır vardır. Nefsi ve şeytani istek ve arzularda hayır yoktur.

Allah'ın adıyla, onun rızasına uygun başlanmış bir işte gidişatı ne olursa olsun netice itibariyle mutlaka hayır vardır. Çünkü O'nun adıyladır. Allah'ın adı anılarak başlanmıştır. Besmeledeki zenginlikler, bize hem bu Dünya da hem de Ahiret’te kazandırdıkları anlatmakla bitmez.

Bismillah berekettir. Besmele ile alakalı Peygamber Efendimizden (s.a.v.)nakledilen çok hadis vardır ki bunlardan bereket hakkında olanlardan birini hatırlayalım inşallah.

Hz. Aişe (r.a) anlatiyor: "Resulullah (s.a.s) bir defasında ashabından altı kişiyle yemek yiyordu. Bir bedevi gelerek hazır yemeği iki lokmada yiyip bitirdi. Resulullah (s.a.s); Eğer bu misafir “Bismillah” deseydi yemek hepimize yeterdi. Öyle ise biriniz yemek yediği vakit "Bismillah" desin: yemeğin başında "Bismillah" demeyi unutacak olursak hatırlayınca "Bismillahi fi evvelihi ve ahirihi başında da sonunda da bismillah desin" buyurdular.

     Bizler İslam inancı ve Peygamber (s.a.v) Efendimizin bizlere ulaştırdığı hadisler ışığın da olduğu gibi bir de kültürümüzün bizlere getirmiş olduğu sofra adabını da bizden sonra ki nesillere ulaştırmak zorundayız. Eskiden Baba sofraya oturmadan ve “Bismillah” demeden yemekte hiçbir kaşık yemeğe daldırılmazdı. Lakin zamanın ebeveynleri yeni yetişen nesillere öylesi bir özgür hayat sundu ki, bir ev içerisin de aynı sofra da yemek yemekten rahatsız kardeşler yetişmeye başladı. Gerek İslam dininin inceliğinden, gerekse Peygamberin (s.a.v.) biz ümmetine miras bıraktığı sünnetinden bihaber yetişen nesiller yetişmekte.

     Biz Müslümanlara düşen, zamana, çağa değil İslam’a uygun, Allah’ın (c.c.) emirlerini bizlere anlatan Kur’ana sadık ve Hazreti Peygamber’e (s.a.s.) yaraşır ümmet olma şuurun da nesiller yetiştirmek.

 

Selam ve duayla..

   

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni’de 19 Eylül Gaziler Günü Törenle Kutlandı
Besni’de 19 Eylül Gaziler Günü Törenle Kutlandı
Adıyaman’da Gaziler Günü Etkinliği - Videolu Haber
Adıyaman’da Gaziler Günü Etkinliği - Videolu Haber