Advert
Varlığın İçinde Yokluğu Yaşayan Kent
Mustafa Coşkun

Varlığın İçinde Yokluğu Yaşayan Kent

Bu içerik 470 kez okundu.

Bundan iki yaz önceydi. Adıyaman adeta yaz sıcaklığında kavruluyordu. Yurt dışında misafirimiz gelmişti. Misafirimiz lavaboda suyun akmadığını görünce şaşırmıştı. Hatta şaşkınlığını gizleyemeyen misafirimiz:

“Google’de Adıyaman haritasına bakmıştım. Adıyaman, adeta üç tarafının suyla çevrili olduğun bir yarım ada niteliğindedir. Benim merak ettiğim şey; Adıyaman’ı yönetenler nasıl kenti susuz bırakmayı beceriyorlar.” Diye sormuştu.

Aslında bu tespit, Adıyaman’ın varlık içinde yokluğu nasıl yaşadığını gösteriyor. Keşke Adıyaman bu sıkıntıyı sadece suda yaşasaydı. Maalesef her anlamda Adıyaman varlık içinde yokluğu yaşamaktadır.

Bana göre Adıyaman dünyanın en şanslı illerinden biridir. Adıyaman; Tarih, coğrafya, tarım, kültür ve sosyal yönden çok zengin ve nitelikli bir coğrafyadır.

Dünyanın en yüksek açık hava müzesi, Altın Elma Ödüllü, Doğu ile Batı medeniyeti tanrılarının heykellerinin birlikte sembolize edildiği Nemrut Dağı heykelleri bile becerikli ellerde milyonlarca turistin gelmesine vesile olabilir.

Milyonlarca turist aynı zaman da milyonlarca doların Adıyaman’a akması anlamına geliyor. Bu hareketlilik her yönüyle Adıyaman’ı hareketlendirecektir. Bu durum Adıyaman’da on binlerin istihdam edilmesine ve büyük bir kültürel gelişmeye vesile olacaktır.

İki yıl önce Denizli’den gelen ve aynı zaman da bir tur acentesi sahibi bir dostumu Nemrut’a çıkarmıştım. Nemrut’ta muhteşem gün doğumundan sonra heykellerin güzelliğini görünce hayran kalmıştı. Hayranlığını gizleyemeyen dostumun cümleleri hala kulağımda çınlanmaktadır:

“Eğer bu heykellerinden sadece bir tanesi Denizli’de olsaydı, yılda en az on milyon turist Denizli’ye gelirdi” demişti.

Nemrut, Perre, Cendere, Arsemia, Karakuş, Baraj sahili, Gerger Kalyonları, Sincik ve Çelikhan yaylaları, zengin sosyal yapı ile yüreği güzel insanlara sahip Adıyaman’ın maalesef her yönüyle hak ettiği yerde olmadığını görüyoruz. Tabiî ki son iki yılda seksen bin kilometre gezenmiş biri olarak bunları söylüyorum. Hatta gerçekçi olmak gerekirse doğunun birçok ili bizi geride bırakmıştır.

Tabiî ki bundaki temel sorumluluk Adıyamanlılarda ve Adıyaman’ı yönetenlerdedir. Adıyaman ve yöneticileri maalesef Adıyaman’ın imkânlarını sahiplenmedi, hatta bu imkânları fırsata çeviremedi.

Allah aşkına söyler misiniz?

 Üç tarafı suyla çevrili memleketimizde kaç tane plaj ya da kaç tane beş yıldızlı otel var?

Adıyaman’ın doğusundan girin batısından çıkın, hatta çarşıyı dolaşın kaç tane tarihi eser ikonu ya ismini görebilirsiniz? 

Bu kadar zengin bir tarih ve kültüre sahip Adıyaman’da kaç tane uluslararası organizasyon yapılmaktadır?

Cevap: yok, yok, yok

Biz tarihimize, kültürümüze ve zenginliklerimize sahip çıkmadık. Adeta bu zenginliklerinin için yokluğu yaşıyoruz. Biz bu mantıkla daha çok ırgat şarkılarını söyleriz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alagöz’den Kaymakam Köksal’a ziyaret
Alagöz’den Kaymakam Köksal’a ziyaret
‘Enerji Çalışanları Haftası’ Kutlamaları Başladı
‘Enerji Çalışanları Haftası’ Kutlamaları Başladı