Özgür Oğuz
Özgür Oğuz
Giriş Tarihi : 29-11-2020 22:19
Güncelleme : 29-11-2020 23:01

Adıyaman’ın İl Oluşunun 66.yılı’na İthafen #Adıyaman66yaşında

     Adıyaman’ın İl Oluşunun 66.yılı’na İthafen #Adıyaman66yaşında
     Merhaba değerli okurlarım 100’e 34 kala bu muhteşem kentin il oluşunun kutlanması bence ayrı bir anlam ve değeri de beraberinde getirmelidir. Bir defa 100.yıl için hedefleri olan bir kent haline gelinmelidir,bu ne demek? 34 yıl’a yayılarak ekonomide,kalkınmada,kültürel ve sanatsal ve dahi coğrafyasında barınan pek çok değerinin her alanda kurulacak bilim ve halk heyetleriyle istişareler edilip konsensüs sağlanarak ve devletimizin’de desteğiyle hayata geçirilmesi demek. 2054 yılında bu şehir 100.yaşını kutlayacak,şehrin o tarihlerde nasıl olacağını gözünüzün önünde canlandırın ama bütün umudunuzla bütün üçtenliğinize,hayal kırıklığı veya umutsuzluğa düşmeden inanarak.         İnanmak çok değerli,önemli. Tarihi pek çok gelişmeye baktığınızda sebebiyet ilişkisi içinde inanç,adanmışlık ve umudu görürüz. Bu yıl bu çok değerli 66.yılına özel bir sosyal dokunuş çok değerli Abdurrahman Cüneyt’den geldi.     İsmi okuyunca bazılarınızın a evet Abdurrahman bey,abim,dayım,amcam dediğini duyar gibiyim. Kendisi Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı Konya Bölge Müdür’ü,Konya’da ama kalbi memleketiyle atan birisi. Güzel bir duyarlılık çalışması,kesinlikle destekliyoruz. Çünkü bu şehir bunu hak ediyor… 
     Şimdi bütün bunlardan bahsedince,şehre ilk geldiğim zamanlar aklıma geldi.
      Nerden nereye… Adını ilk duyduğumda orası neresi demiştim,askerlik görevim için geldiğim şehrin ikinci memleketim olacağı aklımın ucundan bile geçmezdi.İlk zamanlarla ilgili beni en derinden etkileyen şey heykel civarında yani çarşı merkezinde bir adres sorduğum esnaf amcanın önce hele bi çayımızı iç yeğen,’’buralı değilsin sen’’ ile başlayan sohbetinin ardından neredeyse aradığım adresin önüne kadar beni getirmesi olmuştu. İçten ve sıcacık insanı,sofrası herkese açık,selamın karşılıksız kalmadığı,kalbi tertemiz insanların diyarı. Sabahları kahvaltıda bişmiş biber,pendir,pide ve çayla asıl tadını veren sohbetler paha biçilmez,hele’de eski Adıyaman üzerine anlatılan anılar,hikayeler. En çokta heftar hikayeleri,birbirinden ilginç lakapları ve yine birbirinden ilginç yemek isimleri ve bir o kadar da lezzetli oluşları.
     
     Nasıl hakkı yenir bu kentin dağının,akarsuyunun,gölünün,barajının,üzümünün,narının,fıstığının,her çeşit köftesinin,kebabının,Nemrut Dağı’na çıkarken göreceğin yaban keçilerinin,dağ yolunda göreceğin domuz sürülerinin yabani hayatın,zirvesi karlı-puslu yüce güneydoğu Toros dağlarının,daha insan eli değmemiş yeni yeni keşfedilen tarihi mozaiklerinin,Gölbaşında bir bahçe duvarında tesadüfen bulunan milyonlarca yıllık deniz salyangoz fosilinin,aynı dili konuşamadığın ama seni gördüğünde içten bir selamla seni bağrına basan Zelo ninenin,ermişlerinin,erenlerinin,ehlibeyt’inin nasıl hakkı ödenir?
     Adıyaman’daki tüm STK’lar bu noktada işbirliği içinde çalışmalılar,küskünlükler dargınlıklar ne varsa bir kenara bırakılmalıdır. Atatürk’ün dediği gibi ‘Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır’’ Kent Konseyi’nin konuyla ilgili yaklaşımını kucaklayıcı ve birleştiri olarak çok değerli buluyorum, Adıyaman için ortak noktada herkes buluşmalıdır.
     01/12/2020 Salı günü yani 01 Aralık saat 12:01 itibari ile Adıyaman ile ilgili ne kadar güzel görselimiz yani fotoğrafımız,anı’mız,hikayemiz,anlatacağımız ne varsa,göstereceğimiz ne varsa tüm sosyal platformlarda paylaşımın başına #Adıyaman66yaşında heştegi koyarak paylaşıyor,şehrimizin yeni yaşını sahiplenerek kutluyoruz.
     Bize ev,bize aş,bize sevgi,bize dostluk,bize ibadet,bize hasret,bize kavuşma,bize acı,bize mutluluk,bize sıcak,bize soğuk,bize başarı,bize hayalkırıklığı,bize umut,bize sevgi olan şehrimizin yeni yaşı sağlık,huzur ve mutluluk getirsin tüm dünya’ya,66.yaşın kutlu olsun kutlu şehir.
#Adıyaman66yaşında
yamanoguz0233@gmail.com
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA