Özgür Oğuz
Özgür Oğuz
Giriş Tarihi : 03-12-2020 07:56
Güncelleme : 03-12-2020 08:15

En Büyük Engel Sevgisizlik

     Sadece 03 Aralıkta değil,her zaman engellilerimizin yanında olmalıyız... derken bunun ne demek olduğunu da düşünmeliyiz! Yanında olmak,seni anlıyorum durumun farkındayım demekten öteye onların günlük yaşamda varolma çabasına el vermekten bahsediyorum.       Okul,iş,değer görme,toplu taşıma araçlarında duruma özel teknik destek,yollarda yürüme şeridi istisnasız her mesafede olmalı ,kaldırım menfezlerinin onların ulaşım araçları için çıkmaya ve inmeye uygun yükseklikte olması-meyil düzeyinin doğru ayarlanması ve yine en büyük sıkıntılardan biri olan o noktalara araç park edilmemesi duyarlılığı sağlanmalı. Eskiden daha zor olan günlük yaşama uyum sağlama düzeyi günümüzde birtakım eksiklikler olmasına rağmen eskiye nazaran baya baya ilerleme katetti ama elbette yetermi yetmez.      Bugün dünyanın çeşitli ülkelerine gidin bakın belediyeler ve toplum hayatına dokunan tüm meslek odaları,stk'lar adeta ağız birliği etmişcesine engelli yurttaşları için onların engeli derecesinde yaşamlarını kolaylaştırıcı tedbirler almışlardır.

     Bununla birlikte görüyoruz ki bu yapılan özenli yaklaşımlar merkezine insanı alan tüm duyarlı toplumlarda,ülkelerde böyle seyretmektedir.

     Merkezine insanı almak demek ne demek peki Şeyh Edebali'nin dediği gibi insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturudur,felsefesidir.Farkettinizmi bilmem ama aslında duyarli toplum,duyarlı millet dediğimiz her ülke de bu fikir bu vicdan otomatik olarak ortaya çıkmış oluyor.Umarız en kısa zamanda tüm dünya da merkezine insanı alan yaklaşımlar gelişir,insan odaklı,yasam odaklı toplumlar tüm bu sorunların üstesinden gelir.

     Kalplerde merhamet,gönüllerde sevgi dolu zamanlar dileğimle... yamanoguz0233@gmail.com

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA