Advert
Doç. Dr. Kasım Turgut
Doç. Dr. Kasım Turgut
Giriş Tarihi : 13-12-2020 13:17
Güncelleme : 13-12-2020 13:20

Koronavirüste Verilen İlaçları Kullanalım Mı?

       “Yeryüzündeki bütün insanları etkileyen baş belası salgın sonunda beni de bulmuştu. Bir akşam işten dönerken başlayan eklem ağrılarım, birkaç gün içinde artmış ve bunlara öksürük de eklenmişti. Sonrasında acil serviste yapılan can acıtıcı test ve nihayet istenmeyen sonuç… Pozitif. Ama tahlil sonuçlarım ve akciğer filmimde problem yoktu. Elimde iki kutu ilaç ve tuhaf bir kullanma talimatıyla evime döndüm. Aynı anda 8 tane ilaç, sabah akşam günde 16 tablet. Kafama yatmamıştı ve çevreden edindiğim bilgiler sonrasında bu ilaçları kullanmamaya karar verdim. Sapasağlam adamdım, bu hastalığı atlatırım dedim… Fakat öyle olmadı, kaçıncı gün olduğunu hatırlamıyorum, sanırım bu illet hafızamı da etkilemeye başlamıştı. İyi değildim, öksürük nöbetlerim artmış nefes dahi alamıyordum. Ölüm korkusu bütün bedenimi sarmıştı, yaşamak nefes alıp onu verebilmek değil miydi zaten”

    Yaklaşık elli yaşlarındaki hastamızın ölümle sonuçlanan koronavirüs hikayesi bu şekildeydi. Koronavirüs, bütün dünyayı kasıp kavurduğu gibi neredeyse bir yıldır ülkemizi de tutsak aldı. Her aileden bir ya da birkaç kişinin ölmesine sebep olarak herkesin hayatında uzun süre silinmeyecek derin izler bırakıyor. Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen elimizde, henüz hasta olanlar için kullanılabilecek ve %100 işe yaradığı bilinen bir ilaç yok. Ama bulaşı önlemek için en güçlü silahımızın maske ve sosyal mesafe kurallarına uymak olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızda evde takip edilen koronavirüs hastalarında bilim kurulunun önerisiyle kullanılan iki ilaçtan bahsetmek istiyorum; Favipiravir (Favicovir 200 mg) ve hidroksiklorokin (Plaquenil 200 mg).

       Favipiravir, SARS ve influenza (grip) virüslerinin tedavisinde kullanılmak üzere, ilk olarak 2014 yılında Japonya’da bir ilaç firması tarafından üretilen bir ilaçtır. Covid 19 virüsünün ortaya çıkmasından sonra tedavide denenen birçok ilaç arasında Favipiravir de yer almaktadır. 17 Mart 2020 de Çinli yetkililer tarafından bu hastalığın tedavisinde etkili olduğunu bildirmesiyle bütün gözler bu ilaca çevrildi. Sonrasında bu ilacın koronavirüs hastalarındaki etkilerini inceleyen çalışmalarda bu ilacın hastaların kötüleşmesini engellediği ve iyileşmeyi de hızlandırdığı görülmüştür. O yüzden şu anda elimizdeki en etkili ilacın Favipiravir olduğunu söyleyebiliriz. Fakat, ne yazık ki birçok hastanın eş, dost ve akrabalarının sözlerine bakarak bu ilacı kullanmadığı ya da yanlış ve eksik kullandığına şahit oluyoruz. İlacın bulantı, halsizlik ve ishal dışında bilinen bir yan etkisi yoktur. Yalnız bazı böbrek hastalarında hekim uygun görürse daha düşük dozda kullanılmalıdır. Bunun haricinde yaş ve kronik hastalık fark etmeksizin herkes bu ilacı kullanabilir ve kullanmak zorundadır.  Tek istisnai durum ise gebeler ve emziren anneler olup, onların kullanmasını tavsiye etmiyoruz.

       Bir diğer ilaç ise sıtma ve romatizmal hastalıklarda kullanılmak üzere 1934 yılında Bayer ilaç firması tarafından üretilen hidroksiklorokindir. Koronavirüs vakaları artmaya ve ülkemizde de görülmeye başlamadan birçok insanın hastalıktan koruyor diyerek edinmeye çalıştığı fakat piyasada bulamadığı ilaç. Çünkü hastalık ilk ortaya çıktığında Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedavisinde kullanılmak üzere toplatılmıştı. Ülkemizde de bütün dünyadaki gibi ilk vakaların tamamında bu ilaç verildi. Fakat zaman içerisinde elde edilen sonuçlar ve yayınlar bu ilacın pek de işe yaramadığını göstermiştir. Sonrasında ise FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) 15 Haziran 2020 de hidroksiklorokinin Covid 19 tedavisinde kullanım onayını geri çekti. Birçok soru işareti de olsa dünyada halen kullanılmaya devam edilmektedir. Sağlık Bakanlığının 9 Ekim 2020 tarihli rehberinde hidroksiklorokin kullanılabilecek hasta profili daraltılmıştır fakat kullanımı halen önerilmektedir. Bu ilacın başlıca yan etkileri ise ölüme yol açabilecek düzeyde kalp ritim bozuklukları, geri dönüşsüz körlük ve şiddetli alerjik reaksiyonlar sayılabilir. Gebeler ve emziren annelerin kullanımı da önerilmemektedir.

         Sonuç olarak koronavirüsten korunmak için maske, hijyen ve mesafe kurallarına dikkat etmeye devam ediyoruz. Hastalığın bulaştığı kişilerin ise çevresindekilerin değil de sağlık çalışanlarının ilaç önerilerini ciddiye alarak harfiyen uygulamaları hayati önem arzetmektedir. Aksi takdirde yazının başında gerçek bir vakadan hikâyesini aktardığım hastanın virüse yakalanma süreci bizim de başımıza gelebilir.

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA