Advert
Özgür Oğuz
Özgür Oğuz
Giriş Tarihi : 13-12-2020 21:01
Güncelleme : 13-12-2020 21:37

''Bir Göç Hikayesi Gülseren''in yazarı Opera Sanatçısı,Yazar,Şan Eğitmeni İpek Mutaf BÖLER

     Bulgaristanda türlü çile ve ızdıraplar içinde başlayıp göçe zorlanmış bir ailenin,vatanı gibi benimsediği bir memleketten babasız ve yokluk içinde hiç bilmediği bir memlekete yaptığı göçün hazin ve bir o kadar da umut dolu öyküsü... ''Bir Göç Hikayesi Gülseren''

 1-)Ben İpek Mutaf Böler'i yıllardır tanıyorum fakat şimdi okuyucularıma lisan-ı halinizle kendinizi anlatırmısınız?

     Manisa’da doğdum,ailemde amcalarım,babam hepsi enstrüman çalardı. Anneannem ve dedem Bulgaristan göçmeni,dedem de keman sanatçısıydı ve Romanyalıydı.Babam piyano çalardı,böyle sanat dolu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. Ankara Devlet Operası’na bağlı Leyla Gencer operasında çocuk ve gençlik koroları kurdum. ’’Almanya’dan Ninniler’’ ve yine kendi yazıp bestelediğim ‘’Kırmızı Pabuçlu Kız , Sihirli Müzik’’. Ninniler adlı oyunumla Almanya’da ödül aldım. Mevlana-Rumi,Hoşgörü ve Yunur Emre ‘’Gel gör beni aşk neyledi’’ adlı iki sahne prodüksiyonunu müzikleriyle birlikte yazdım.İki çocuk,iki anı kitabı yazdım.İçlerinden Eda adlı romanım Harran üniversitesinden İletişim ödülü’ne layık görüldü.Çocuk kitaplarım ‘’Şarkılarımla Çevremiz’’ adlı alt yapısını Can Atilla’nın hazırladığı,şarkıları bana ve eşim Cumhur BÖLER’e ait kitabım Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından yardımcı kitap ödülüne layık görüldü.

Ayrıca unutmadan belirtmek isterim "Şarkılarımızla Çevremiz" adlı kitabımın bir de CD çalışması var. Söz ve müziği bana ve eşim Cumhur BÖLER'e ait.Alt yapıları ise Can Atilla'ya ait CD'miz yurtdışında  ve yurt içinde çok ilgi çekti.

2-) Aynı zamanda bir opera sanatçısı ve konservatuvar'da şan hocası da olduğunuzu biliyoruz,ilk yazım deneyiminiz ne zaman başladı?

     İzzet Baysal Üniversitesinden şan hocası olarak davet edildiğimde çok gençtim ve zevkle hocalık yaptım yıllarca. Daha sonra eşim Cumhur BÖLER’le kurduğumuz Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuvarı’nda 9 veya 10 yıldır hala şan hocalığıma devam etmekteyim. Yıllarca eşim Cumhur BÖLER’le yurt içi ve yurt dışı sayısIz konserlerimiz oldu. Yurt içinde yaptığımız konserlerin hepsi yoksul öğrencilere Eğitim bursu üzerine oldu. Ve bir sanatçının topluma örnek olması konusunda da dernekler veya sivil toplum örgütleriyle bu konserleri yıllarca severek yaptık. Yazma duygusu her zaman içimde vardı. Çocukluğumda şiirler yazardım. Kompozisyon derslerim çok başarılıydı ve hatta duyduklarım,yaşadıklarım hep aklımda ve görsel hafızamda kayıtlı kalır,asla unutmam. Veya bir olayı kurgulamayı ince ayrıntısına kadar kurgularım. Şimdi sizinle söyleşirken bile aklımdan bir hikaye geçti mesela. Yazmayı çok seviyorum,konuyla adeta bütünleşiyorum. Babam edebiyatı çok severdi,sanırım genlerim babama çekmiş…

3-)Ipek Mutaf Böler bundan sonra yazmaya devam edecekmi,içsel bir durum degilmi bu engel olamıyor insan yazma dürtülerine,sırada ne var?

     Evet içsel bir dürtü yazmak,bundan sonra yeni bir kitap yazıyorum,sürpriz olsun.

4-) Sahnede yaşadığınız ve aklınıza gelince sizi hala güldüren veya hala şaşırmanıza neden olan bir durumla karşılaştınızmı?

     Sanat yaşamıma başlarken Konservatuvar son sınıf ilk dönem bitmişti,ikinci dönem başlarken rahmetle anıyorum değerli Şan hocam Yalçın DAVRAN operanın sınav açtığını ve kesinlikle girmem gerektiğini söyledi ve apar topar sınava girdim,çok yüksek bir puanla kazandım ve annemlere okulu bırakacağımı nasılsa operayı kazandığımı söyledim. Annemle babam ilk uçakla Manisa’dan kalkıp Ankara’ya geldiler ve benide yanlarına alarak Genel Müdür Ferit TÜZÜN’le görüşmek için odasına gittik. Ferit bey bizi buyur etti,kahveler çaylar içildi ve bana senin kadronu donduruyorum,git dört ay hemen geçer diplomanı al gel dedi. Ben bir karış suratımla çıktım odadan. Daha sonra evrakları istedi,getir imzalayayım dünyanın bin bir türlü hali var dedi. Ben üzüntüden evrakları götürmeyi unuttum. Akşam için temsil’e kalmış olan Genel Müdür sekreteri evi arayarak evrakların bu gece acele gelmesi lazım Ferit bey bekliyor deyince babamla bir taksi çevirip alelacele Opera’ya gittik. Sekreter bizi Ferit beyin odasına aldı,Ferit bey bizi ayakta bekliyordu. Elimi omzuma koydu ve geç kaldınız iyi ki aklıma geldi de arattım,şimdi değil ama sonra bana çok dua edersib dedi. O gece Ferit TÜZÜN’ü kaybetmişiz. En son benim evraklarımı imzalamış,nur içinde yatsın. Çok özlüyorum ve her aklıma geldiğinde dua ederim. Değerli bir orkestra şefi ve besteciydi Allah rahmet eylesin.

5-) Opera-Şan eğitimi almak isteyen genç yeteneklerimize ne yapmalarını tavsiye edersiniz? Bu iş için en iyi adres diyebileceğiniz okullarımız hangileri?

     Opera şan eğitimi cok önemlidir. Çok ünlü bir sanatçı olabilirsin ama iyi bir hoca olursun demek değildir. Şan eğitmenliği meşakkatlidir. İki incecik kasa şekil vermek :iyi bir eğitmen önemli bir kazanımdır araştırıp öyle karar versinler. Ama yeteneği varsa Opera sanatı çok güzel bir sanattır. En iyi okullar şuralardır veya şuralar değildir demek çok doğru olmayabilir. Zaten bellidir iyi olan yerler.

     6-) İpek Mutaf Böler altıncı ve son madde başlığımız için lütfen içinizden ne söylemek geliyorsa söyleyin... Çocukluğumda hacivat karagöz oynatırdım. Hemde salon dolardı. Yaşım 7 veya 8 annem kızardı ama kenardan alkışlardı hep,bu benim çok hoşuma giderdi. Anneler babalar çocuklarını teşvik ederse çocuğunun severek yaptığı işi yaşamı olarak kazanmasını sağlayabilirler.

Harika bir Pazar söyleşisiydi değerli İpek Mutaf BÖLER size hem kendi adıma hemde okuyucularım adına çok teşekkür ederim ve bu arada son kitabınız olan ‘’Bir Göç Hikayesi Gülseren’’ için sizi kutluyorum.Harika bir kurgu,harika bir yaşanmışlık,hayal ve bizden,içimizden insanlarla sıcacık bir roman vücuda gelmiş,yazılarınızı tüm edebi yapıtlarınızı büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum.

Mutlu ve sağlıklı yarınlar dilerim…

yamanoguz0233@gmail.com

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA