Mehmet Ateş
Mehmet Ateş
Giriş Tarihi : 12-01-2021 23:21
Güncelleme : 13-01-2021 09:55

Dijital Ortam Güvenlik ve Etik

Baş döndürücü bir hızla gelişen ve yayılan teknolojik gelişmeler, insan hayatının her alanını etkilemiştir. Araç gereçlerden iletişime, ulaşımdan yönetime tüm alanlarda hızlı bir değişim ve dönüşüm göze çarpmaktadır. Sosyal hayatımızı etkileyen en önemli konuların başında da şüphesiz dijital ortamlar gelmektedir.

İletişim araçlarının hızlı gelişimi, yayılması ve cazibesi dünyayı küçücük bir köye dönüştürmüştür. İletişim araçlarının fonksiyonel olması, zengin fakir, kadın erkek, küçük büyük herkesin ilgisini çekmiştir.

Teknolojik gelişmeler insan yaşamını kolaylaştırmış ve büyük avantajlar sağlamıştır. Her bireyin rahatça sahip olduğu ortalama bir telefonla dünyanın bir ucundaki bir olaya bir gelişmeye anlık ulaşılabilmekte, bir kişiyle, bir toplulukla canlı görüşme yapılabilmektedir. Şirketler yönetilebilmekte ve malını pazarlama fırsatı bulabilmektedir. İnsanlar, istedikleri bilgiye daha hızlı ulaşabilmekte, düşüncelerini, bilgilerini anlık olarak dünyanın dört bir tarafında  paylaşabilmektedir.

İletişim araçlarıyla birlikte gelişen ve yaygınlaşan dijital dünya, hayati kolaylaştırdığı gibi beraberinde büyük sorunlar da getirmiştir. Dünyayı her eve getirdiği gibi maalesef mahremimiz olan her evi de tüm dünyaya açmış, gizli saklı ne varsa görünür kılmıştır. Kitapla, kütüphaneyle pek arası olmayan toplumlarda, zamanın büyük bir bölümü dijital ortamlarda, sosyal medyada harcanmaktadır. İletişim aracı olması gereken akıllı telefonların, maalesef iletişimi engellediği bilinmektedir. İnsanlar gerçek alemin doğallığını bırakıp sanal alemin cazibesine kendini kaptırmış durumdadır.

Çocuklarımızın rahatça ulaşabildiği dijital ortamlar, büyük tehlike oluşturmaktadır. Çocuklar, sınırsız bir şekilde çeşitli oyun ve videolara ulaşabilmekte, bu oyun ve videolarla çocuklarımızın bilinçaltına istenmeyen bilgiler, görüntüler yerleşebilmektedir. Çeşitli yöntemlerle yönlendirilen çocuklarımız, arzu etmediğimiz fikir ve davranışların tozpembe görünüşüne aldanıp avucumuzdan uçup gitmektedir. Genç kızlarımız, sosyal medyada, tanımadıkları kötü niyetli insanların tuzaklarına düşmekte, hayatları kararmaktadır. Aileler parçalanmakta yuvalar yıkılmakta, geride kalan çocuklar kimsesiz ve başıboş bırakılmaktadır.

Sınırsız klavye özgürlüğü, sonuna kadar kullanılmakta, hayatında  önemsemediği, uygulamadığı halde hak, hukuk, adalet, dürüstlük vs. gibi kavramların, güzel ve süslü cümlelerin içi boşaltılarak sosyal medya üzerinden rahatça paylaşılabilmektedir. Öte taraftan beğenmediği bir düşunce sahibinin fikirlerini, bakış açısıni sınırsızca eleştirebilmekte, yüz yüze söylenemeyen ağır sözleri sarfedebilmektedir. Bu durum önü alınamaz sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.

Sosyal medya, akıllı cep telefonları güvenlik açısından da ayrı bir tehlike arz etmektedir. Bize ait kimlik bilgileri, hesaplar, mesajlar, resimler, konuşmalar ne varsa sistem sahipleri tarafından depolanmakta ve gerektiğinde kullanılabilmektedir. Bu konuda hiç kimseye hesap verme gibi sorumlulukları da bulunmamaktadır. İnsan haklarını, mahremiyeti, etik ilkeleri hiçe sayan bu büyük şirketlere maalesef dur diyecek hiçbir güç de görünmemektedir. Dünyayı sanal ortamda yöneten, toplumları istedikleri gibi yönlendiren büyük şirketlerin, insanların hayrına bir çaba içinde olduğu düşünülmemektedir. Bu devasa şirketlerin en önemli amaçlarından biri güçlerine güç katmak, daha çok kazanmak olduğu bilinmektedir.

Herkes akıllı telefonların, dolasıyla sosyal medyanın, dijital ortamların neden olduğu tehlikelerin farkında olduğu halde maalesef gereken önlemleri alamamakta ya da engelleyememektedir. Adeta bir sarhoşluk hali, bilinç kaybı durumu, robotlaştırılmaya doğru hızla yol alınmakta tüm insanlık. 

Amacına uygun, bilinçli ve kontrollü kullanıldığı takdirde çok faydalı olan dijital ortamlar, hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Yaşamın bir parçası olan bu dijital araç ve gereçleri yok saymayacağımıza  göre kendimizi ve ailemizi bu ortamın tehlikelerine karşı korumak ve gereken tedbirleri bilinçli bir şekilde uygulamaktır. 

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA