Advert
Rukiye Duman Bilgiç
Rukiye Duman Bilgiç
Giriş Tarihi : 08-03-2021 04:08

Bilge Kadın

Medeniyetin kuruluşu, gelişimi, yükselmesi, duraklaması, gerilemesi, çöküşü hâsılı her hali kadına bağlıdır. Çünkü kadın çocuk doğurmaz; medeniyet doğurur, kültür doğurur, inanç doğurur. Yaratıcı o kadar derin bir denge ile yaratmıştır ki; kadın hayatın duygusal yönünü, sezgi gücünü ve kalbin aklını temsil eder. Aklı olmayan bir kalp nasıl ki atıl ise ;kadını olmayan bir erkek de yarımdır .ayakkabının tekiyle yürümek gibi. 

Rabbi nazarında o kadar derin değer atfedilen kadın, gün gelmiş gelenekle din arasında sıkışıp kalmıştır. Dinin yüklediği misyon fıtratını geliştirip ortaya muazzam güzellikler çıkarmaya odaklı iken ; gelenek kadını rabbinden çalmayı başarmıştır.İşin özü ta çocukluğa dayanır.Erkek çocuğu daha efe tarzı yetiştirilirken kız çocuğu yaşından büyük rollerle sınanır,annenin-babanın imtihan bedelini öder ,eğitim hakkı gasp edilir,aklı ermediği (!)için fikri alınmaz,insana özgü her hal ona “ayıp “diye öğretilir.Hasılı kelam “öz benlik-öz değer “nedir bilmeden nefes alıyor oluşunu yaşamak sanır. Öyle bir hal alır ki ;var olanı doğru görüp sorgulamak aklının ucuna bile gelmez. Otoriteye boyun eğişin kullukla paralel olduğuna dahi inanmaya başlar. Evlenir ve bu defa da erkeğine sorgusuz itaatin kadınlığın özü mesajına sarılır ve erkeğini mutlu ettiği kadar kadın sayar kendini. Öyle bir zaman gelir ki; ne erkeğinin gözünde kıymetlidir ne anne babasının ne de doğurduğunun… Ne hazindir ki ; onca yıpranışı da rabbine mâl ederek “kaderim kötüymüş”der. 

Kur’an-ı Kerim’de “zulüm “kelimesi sıkça geçer ve farklı manaları vardır Lügatte,”haddi aşmak ve bir şeyi olması gereken yerden alıp farklı bir yere koymak”’tır. Şimdi bir düşünelim: Allah,“kadın”denen o muazzam varlığı, Allah’ın ayetini en yükseğe almışken ;gelenek onu ayaklar altına alarak Allah’a isyan etmiştir.Allah’ın kıymetlisi küçümseyip fıtratının dışına itmiştir.Şimdi soruyorum size:Zulüm ,sadece bomba yağmurlarında ıslanmak mıdır?Yoksa insanı insan yapan akıl ve iradenin elinden alınışı mı?Sahi,hangisi sizce daha masum?Bedenin yok oluşu mu yoksa ruhun artık görev icra edemiyor oluşu mu? 

KADIN, kendini tanır, inancına ve değerlerine sarılır duruşunu zamana ve zemine göre ayarlar,kendini yetiştirir ,kişiliğini dişiliğinden daha mühim görür ve onurunu korursa ;gelenek meşalesi,reklam malzemesi, bilbord esintisi ,afiş görüntüsü ve pano bekçisi olmaktan kurtulur.Değildir yeri kadının ;kirli ellerde ve kirli gönüllerde …Onun yerini rabbi hazırlamış zamanın enginliklerinde…

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA