Akel: "Trump, Amerikan Dış Politikasını İç Politikaya Kurban Etmiştir" - Videolu Haber

Amerika ve Avrupa basınını yakından takip eden AK Parti Kahta eski İlçe Başkanı Engin Akel, Amerika Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesini sert bir şekilde eleştirdi.

Özel Haber - 2017-12-13 15:30:02

Akel:

Akel, yaptığı açıklamada, Amerika'nın tarihinin en kötü yönetimi ile yönetildiğini ifade etti.
Kuşkusuz Amerika'nın daha iyi yönetilmeyi hak ettiğini belirten Akel, "Bugün içeride ciddi bir iktidar mücadelesi olduğunu görebiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız ve Trump’ın açıklaması üzerine bir görüşme gerçekleştirmişti. Yaklaşık bundan iki hafta kadar önce idi. Orada Trump, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bir daha YPG’ye artık silah verilmeyeceğini, bu konuda sözlerde bulundu. Çok ilginçtir ki bir gün sonra Pentagon'dan bir açıklama geldi. Başkanı yalanlayan adeta başkanı boşa çıkartan bir açıklama, buna biz AK Parti öncesi Türkiye'de benzer koşullar vardı. Başkanlar, Cumhurbaşkanları çıkardı, açıklamada bulunurlardı. Siyasi konular da bakardınız bir gün sonra akademisyen bir askeri bürokrat çıkıp Başbakanı, Cumhurbaşkanını yalanlayacak açıklamalar yapardı. Bugün Amerika tarihinde bu belki ilktir. Başkan görüşünü ifade ettikten sonra, ortaya koyduktan sonra bir asker kalkacak ve başkanın söylediklerine aksine demeçte bulunacak. Bu bugüne kadar görülmüş şey değil, anında o askeri kapı önüne koyarlar. Trump, aslında bizim iktidara geldiğimiz ilk dönemlerde olduğu gibi  hükümet olmuş ama muktedir olamamış, geçen sene ocak ayında yemin etmişti. Daha bir yılını doldurmadan kabinesinde kaç kez değişiklik oldu. Dolayısıyla bu aslında başkanın kendi ekibi ile de bu Kudüs kararını alırken istişare etmediğini görüyoruz"dedi.
- KENDİ KABİNESİNİN HABERİ YOK
Trump'un kendi kabinesine danışmadan böyle bir kararı aldığını belirten Akel, şunları kaydetti:
"Bakıyorsunuz tamamıyla buna muhalif. Savunma bakanı, dış ilişkiler bakanı,  Amerika başkanlığının en önemli iki bakanlığıdır. Bunlar bu konuda muhalif görüş dile getiriyorlar. Kesinlikle başkanın aldığı bu Kudüs kararına katılmıyorlar. Peki Trump bu kararı kiminle aldı. Trump başarılı bir iş adamı olabilir. Kendisi dolar milyarderi, serveti, gayri menkul, emlakçilikten geliyor. Başarılı bir iş adamı olmanız Amerika gibi bir süper devleti yönetebilmeniz için yeterli bir şey olmuyor. Kendi kabinesine dahi kulak açmayan, danışmanlarından gerekli bilgiler almadan tamamıyla iç politikada Trump'ın sıkıştırıldığını biz biliyoruz. Amerikan dış politikasını iç politikaya kurban etmiştir. Bu bir devlet adamının yapacağı bir şey değil. Çünkü Trump, bir devlet adamı değil. Siyasetten gelmiyor. Bu adam iş dünyasından geliyor. Ne uluslararası ilişkilerden anlıyor. Ne politikadan anlıyor. Nede uluslararası dengeleri biliyor. Tamamıyla kusursuzca, pervazsızca, düşünmeden atılmış bir karar, bunun sonuçlarının neye varacağını bile ben Trump'ın bildiğinden emin değilim.  Adeta Ortadoğu'nun kalbine bir hançer saplanmıştır"
- CUMHURBAŞKANIMIZIN ARKASINDAYIZ
Ortadoğunun göbeğine pimi çekilmiş bir el bombası bırakıldığını aktaran Akel, "Bizler başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere en sert açıklamada bulundular. Kesinlikle cumhurbaşkanımızın arkasındayız. Amerika'nın aldığı bu kararı tanımıyoruz. Bizim için bu karar yok hükmündedir. Ne biz ne dünya diğer ülkeleri, bakın Trump bu konu da yalnızlaştı. Ne İngiltere var arkasında, ne Almanya, ne Fransa var, ne İtalya var, ne Rusya var, ne Arap ülkeleri var. Siz Amerika gibi bir ülke yöneteceksiniz. Bir süper devlet olacaksınız. Süper güçlerin görevi sorunları çözmektir. Sorun üretmek değildir. Filistin ile İsrail arasında bir arabuluculuk üstlenmişlerdir. Amerikan başkanları ve kısmen başarılı olmuşlardır. Ancak bakıyoruz ki Trump bugüne kadar elde edilen kazanımları da yer edecek bir şekilde kalkmış ve taraf tutmuştur. Bu saatten sonra Amerika, hangi sıfatla her iki ülke arasında arabulucuyum diyebilecek. Çünkü bu saatten sonra taraf belli etmiştir. Dolayısıyla güvenirliğini yitirmiştir. Barışa giden yolda bir aktör olabilme yolunu kaybetmiştir"ifadelerini kullandı.
- TOPLANTIDAN ÖNEMLİ KARARLAR ÇIKACAKTIR
Toplantıdan önemli kararlar çıkacağını vurgulayan Akel, şöyle devam etti:
"Cumhurbaşkanımız olay duyulduğu ilk saatlerde bütün islam ülkeleri işbirliği teşkilatı başkanı sıfatıyla bütün islam ülkelerini İstanbul'a davet etmiştir. Buradan çok önemli bir karar çıkacağını bekliyoruz, tahmin ediyoruz. Dün ülkemizi ziyaret eden Putin'de gözlemci devlet sıfatıyla o toplantıya katılacağını ifade etti. Akabinde birleşmiş milletler konseyinde Trump'ın aldığı karar konuşuldu ancak orada cılız bir ses çıktı. Biz isterdik bütün herkes bağlayacak, net kararlar alınsın, ortaya konulsun.  Sadece bu Trump, aldığı karara Birleşmiş Milletler katılmadığını ifade etmiştir. Bunun ötesinde bağlayıcı bir karar ve yaptırım uygulamamıştır. Burada aslında Cumhurbaşkanımızın dünya beşten büyüktür. Sözü işte burada anlam kazanıyor. Birlemiş Milletler özellikle ikinci dünya savaşından sonra savaşların oluşmasını önlemek için ortak aklı ön plana çıkarmak için, barışı tesis etmek için, barışı muhafaza etmek için kurulan bir örgüttür ve uluslar üstü bir örgüttür. Ancak baktığımızda bunun güvenlik konseyinin 5 daimi üyesi var. Kim bunlar Amerika, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya bütün dünya yaklaşık 200 ülke bir tarafa, bu beş ülke bir tarafa, 5 ülke ne karar alırsa, Birleşmiş Milletlerden o çıkıyor"
- İSRAİL'E BİRŞEY YAPILMIYOR
İsrail'e birşey yapılmadığına dikkat çeken Akel, "Bugüne kadar İsrail'i kınayan, defalarca hatta eleştiren, defalarca kararlar çıkmış olmasına rağmen İsrail, bunların hiç birisini takmamıştır. Uluslararası hukuk hiçe saymıştır. Evrensel hukuk hiçe saymıştır. Ve bu anlamda yaptığı yanına kar kalmıştır. Halbuki demokrasi, özü hukuk üstünlüğü ve evrensel insan hakları kurallarına dayanır. Siz bunları hiçe sayarsanız, meşru bir devlet olduğunuz tartışmalı bir duruma düşer. Bugün 16 yaşında bir genç, 22 asker gözünü bağlamış şiddet uyguluyor. 16 yaşından bir çocuktan korkan bir devletten bahsediyoruz. İsrail bu şekilde o coğrafyada barış içinde, güven içinde yaşayabileceğini nasıl hayal edebilir ki, tam tersine dün ülkemizi ziyaret eden Putin'in dediği gibi ben kesinlikle katılıyorum. Kudüs’ün nihai anlamda nereye ait olduğu Filistin ve İsrail hükümetleri arasında alınacak ortak bir mutabakat ile belirlenmelidir"şeklinde konuştu.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Deniz:“Vesayetin Tetikçi Cübbesi Milletin Egemenlik Cüssesi Karşısında Kaybetmeye Mahkûmdur “

Deniz:“Vesayetin Tetikçi Cübbesi Milletin Egemenlik Cüssesi Karşısında Kaybetmeye Mahkûmdur “

16:19 - Adıyaman

Kahta’da Köy Okulları Denetlendi

Kahta’da Köy Okulları Denetlendi

14:02 - Adıyaman

Besni'de Otomobil Devrildi: 4 Yaralı

Besni'de Otomobil Devrildi: 4 Yaralı

13:59 - Besni

ASGEM’de Sona Doğru

ASGEM’de Sona Doğru

12:54 - Adıyaman

İl Özel İdaresinin Yatırım Ve Projeleri Masaya Yatırıldı

İl Özel İdaresinin Yatırım Ve Projeleri Masaya Yatırıldı

12:51 - Adıyaman