Meslek Lisesi Öğrencilerinin Mekanik Robotları İlgi Gördü - Videolu Haber

Adıyaman Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde “4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı” açıldı.

Kültür Sanat - 2018-05-09 09:35:04

Meslek Lisesi Öğrencilerinin Mekanik Robotları İlgi Gördü - Videolu Haber

Okul koridorunda açılan fuar da 20 proje yer aldı. Fuarda geri dönüşüm ile elde edilen ürünlerin yanı sıra robotik ürünler dikkat çekti.

Sergi açılışına Adıyaman Vali Yardımcısı Adem Kaya, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kazım Çoban, Adıyaman Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Hacı Daştan, AK Parti Adıyaman İl Başkanvekili Mehmet Dağtekin, Memursen Adıyaman İl Başkanı Ali Deniz, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

Fuar açılışı ardından protokol üyeleri, öğrencilerin yaptıkları robotik makineleri inceledi.

Fuar hakkında açıklama yapan  Adıyaman Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mehmet Kuruş, “Bugünki faaliyetimiz TÜBİTAK 4006 bilimsel fuarı kapsamında yaptığımız bir çalışma, toplamda 20 projemiz var. 10 tanesi araştırma, 10 tanesi tasarım. Öğrencilerimiz yaklaşık 3 aylık bir çalışma sonucu bu ürünleri elde ettiler. Danışman öğretmenlerimizin, okul idaremizin desteği ile böyle bir ürün ortaya koyduk. Bilimsel çalışma ile ilgili bir farkındalık oluşturuluyor. Öğrencilerimiz bir şeyler başarabildikleri, inandıklarını, özgüvenleri artıyor. Okula bağlılıkları artıyor.  TÜBİTAK fuarlarından ayrı olarak bizim bir farkımız var. Meslek lisesi olduğumuz için daha çok ortaya araştırma projelerinde bir ürün ortaya koyuyoruz. Robotik çalışmalar var. Elektrik, elektronik çalışmalar var. Ben emeği geçen bütün öğrencilerimize, öğretmenlerimize teşekkür ederiz. Buna benzer çalışmaları bundan sonra da devam edecektir. Meslek liseleri aslında sanayi ile birlikte çalışmak zorunda, bizler de organize sanayi bölgesi içinde olmamız nedeniyle sanayicilerimizle de işbirliği ve protokoller sonucunda bu ürünleri geliştiriyoruz. Hem bizim onlara katkımız, onların bize katkısı olabiliyor. Yeni teknolojik ürünlerin tasarlanması ve ortaya konması ve bir problemin çözümü ile ilgili ortaya bir şeyler koymakla ilgili çalışmalarımız da var. Bu çalışmalar devam edecek inşallah” dedi.

Adıyaman Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim ve Teknoloji Bölümünde Öğretmen Hüseyin Yılmaz ise “3 boyutlu yazıcı yazdıktan sonra böyle bir makine yapma ihtiyacı duyduk. Çünkü günümüzde siensi hem ahşap, hem metal işlerinde fazlası ile kullanılan bir makine, böyle bir durum ortaya çıkınca, bunun okul çapında yapılabilmesi, üretilebilmesi, minimize edilebilmesi, daha çok önemli hale geldi. Bu konuda öğrencilerin bir isteği oldu. Bizde öğrencilerimiz ile birlikte kullandığımız bir mikro işlemci üzerinden basit bir şekilde programlayarak, basit kullanılabilir halini oluşturduk” diye konuştu.

Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Bölümü Öğrencisi Furkan Turgut da “Engellilerin rampa ve engel teşkil eden yerlerin daha rahat aşılması için proje yaptık. Şuanda yaptığımız bir deneydi sadece. Seneye palet yardımıyla araçların iniş çıkış kontrollü bir şekilde kullanacağız” açıklaması yaptı.

Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Robot Kulübü Öğrencisi Mehmet Mustafa Tekin,  “Bugün okulumuzda 4006 fuarımız var. Robot kulübü olarak arkadaşlar ile tasarladığımız bir siensi çizim robotu var. Şuan bu çizim robotu Türkiye de üretilip satılmıyor. Biz de bunu biraz daha geliştirip esnafımıza ve ülkemize katkı sağlayacak bir makine yapmak istedik. İstediğimiz çizimi her düzeyde bunu bilgisayar programına yükleyip imza olur, yazı olur, her türlü sisteme kaydediyoruz. Ve çizim yapılmış oluyor” şeklinde konuştu.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Başkan Demirkol İle Parklar Daha Güvenli

Başkan Demirkol İle Parklar Daha Güvenli

14:15 - Adıyaman

Kaymakam Kaya, Çiğköfte Tanıtımı İçin Tezgaha Geçti

Kaymakam Kaya, Çiğköfte Tanıtımı İçin Tezgaha Geçti

14:10 - Kahta

Başkan Dağtekin:

Başkan Dağtekin:"Tüm Enerjimizi Adıyaman İçin Harcayacağız"

14:05 - Seçim Haberleri

Büyükşehir, Engelli Ahmet'in Sesine Kulak Verdi

Büyükşehir, Engelli Ahmet'in Sesine Kulak Verdi

13:45 - Şanlıurfa

EYUDER’den, Başkan Kutlu’ya Ziyaret

EYUDER’den, Başkan Kutlu’ya Ziyaret

13:40 - Adıyaman

maltepe escort