Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü Açıklaması

Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele günü nedeniyle Demokrasi parkında açıklama yapılarak broşürler dağıtıldı.

Adıyaman - 2018-06-13 16:00:02

Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü Açıklaması

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele günü nedeniyle Demokrasi parkında açıklama yapılarak broşürler dağıtıldı.

   Aile Sosyal Destek Uzmanı Sosyolog Murat Sertpolat, yaptığı açıklamada, "Birleşmiş Milletler tarafından dünyada çocuk işçiliğine karşı farkındalık oluşturmak ve çocuk işçiliğine engel olmak amacıyla 2002 yılından itibaren her yıl 12 Haziran, “Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü” ilan edilmiştir. Bu nedenle Adıyaman Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü İl Çocuk Hakları Komitesi olarak çocuk işçiliğine karşı farkındalık oluşturmak için toplanmış bulunuyoruz.Çocuk işçiliğinin yoksulluk, bilinçsizlik, çatışma ve afet ortamı gibi birçok nedeni vardır. Dünya'daki çocuk işçiliğinin %90'ı Afrika ve Asya kıtasında yoğunlaşmaktadır. Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) değerlendirmelerine göre Dünya genelinde yaklaşık 200 milyondan fazla çocuk işçi bulunmaktadır. Çocuk işçiliği sadece az gelişmiş ülkelerde değil, sanayileşmiş ülkelerin de birçoğunda görülmektedir."Dedi

 Sertpolat, şunları kaydetti:

"Çocukların düzenli olarak okullarına gitmeleri, oyun oynamaları, sağlıklı ve mutlu olmaları için daha çok çalışmalıyız. Çocuklarımıza önem vermemiz milli ve manevi değerlerimizin de bir gereğidir. Bu topraklarda çocukları için canlarını veren atalarımızın mirası çocuklar göz nurumuz, sevgi kaynağımız, umudumuzdur. O halde bu konuda daha dikkatli ve hassas olmalıyız. Bu amaçla çocuk işçiliği ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara yalnızca Adıyaman Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Çocuk Hakları Komitesi gibi kamu kurumları değil, ilgili sivil toplum kuruluşları, da destek olmalıdır. 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü, çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakmak için bir fırsattır.Bu nedenle Adıyaman Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü,  Adıyaman İl Çocuk Hakları Komitesi olarak din, dil, ırk, yaş ayrımı yapmadan çocuk işçiliğine karşı herkesi farkındalık oluşturmaya ve gereken özeni göstermeye davet ediyor, çocuk işçiliğinin son bulmasını temenni ediyoruz."
Açıklamanın sonunda Demokrasi parkında çocuklar tarafından 12 Haziran Dünya Çocuk işçiliğiyle mücadele günü sebebiyle broşürler dağıtıldı.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Başkan Demirkol İle Parklar Daha Güvenli

Başkan Demirkol İle Parklar Daha Güvenli

14:15 - Adıyaman

Kaymakam Kaya, Çiğköfte Tanıtımı İçin Tezgaha Geçti

Kaymakam Kaya, Çiğköfte Tanıtımı İçin Tezgaha Geçti

14:10 - Kahta

Başkan Dağtekin:

Başkan Dağtekin:"Tüm Enerjimizi Adıyaman İçin Harcayacağız"

14:05 - Seçim Haberleri

Büyükşehir, Engelli Ahmet'in Sesine Kulak Verdi

Büyükşehir, Engelli Ahmet'in Sesine Kulak Verdi

13:45 - Şanlıurfa

EYUDER’den, Başkan Kutlu’ya Ziyaret

EYUDER’den, Başkan Kutlu’ya Ziyaret

13:40 - Adıyaman

maltepe escort