Advert Advert Advert Advert
Özel Haber
Giriş Tarihi : 19-01-2020 11:55

CHP'li Tutdere: Hükümet Adıyaman'a Verdiği Sözü Tutmadı - Videolu Haber

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, "Adıyaman ilimiz, sadece bakanların uğradığı çay içtiği bir yerden öteye; projelerin konuşulduğu, tartışıldığı, yeni açılımların yapıldığı, yeni tesislerin, fabrikaların açıldığı bir yer olsun artık."dedi.

CHP'li Tutdere: Hükümet Adıyaman'a Verdiği Sözü Tutmadı - Videolu Haber

Milletvekili Tutdere, Perre Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Adıyaman'ın sorunlarını ve bugüne kadar Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) taşıdığı konuları anlattı.

Cumhuriyet Halk Partisinden (CHP) 24 Haziran'da seçildiklerinden bu yana özellikle Adıyaman adına parlamentoda çok ciddi bir performansla kentin sorunlarını gündeme getirdiklerini, takipçisi olduklarını ve çözümü noktasında bakanlıklar nezdinde, gerekli kurumlar nezdinde her türlü girişimi bu güne kadar yaptıkların, bundan sonrada yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

-"HER FIRSATTA ADIYAMAN'I KONUŞTUM"

Tutdere, "2019 yılına baktığımızda TBMM milletvekillerinin çalışma performansına baktığımızda bizim orada ortaya koyduğumuz, çalışma performansı, tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmaktadır. Her fırsatta Adıyaman'ı konuştum, her fırsatta milletin kürsüsünde milletin sorunlarını dile getirdik. Yeri geldi hastane oldu, yeri geldi sulama projeleri oldu, yeri geldi çiftçinin sorunu oldu, yeri geldi köylünün sorunu oldu, çalışanın sorunu oldu biz bütün bu sorunları 2019 yılında ve öncesinde elimizden geldiğince dile getirdik.

TBMM'de bu sorunların çözülmesi noktasında takipçisi olduk. 2020 yılında da aynı kararlılıkla milletimizden almış olduğumuz bu yetkileri en iyi şekilde kullanmak adına elimizden gelen en iyi çabayı ve gayreti göstereceğiz, bundan sonrada göstereceğiz ilimizin sorunları büyük, daha çok çalışmamız gerekiyor. 2020 yılında Adıyaman başta sulama projeleri olmak üzere, tütün sorunu ve diğer sorunlarının çözümü konusunda elimizden gelen gayreti her türlü göstereceğiz." dedi.

-"SARMALIK TÜTÜNE, 3 YILDAN 6 YILA HAPİS YASASI TEMMUZ AYINDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK"

Özellikle sarmalık tütün ile ilgili sorunların devam etiğini ifade eden Tutdere, şunları kaydetti:

"Geçen hafta Malatya ilinde kolluk kuvvetleri tarafından tütün satan dükkanlara operasyonlar yapıldı. Çiftçilerin tütünlerine el konuldu ve şuanda çok ciddi bir mağduriyet yaşıyorlar. Bizlere telefonla ulaşanlar oldu, biz bu konuda Malatya Valiliğiyle iletişime geçtik. Gerekli mücadeleyi ortaya koyduk ancak burada yapılması gereken bir şey var. Bu konuda yasal değişiklik mutlaka yapılması gerekiyor, bununda çözüm yeri tabi ki de TBMM'dir.

Geçen dönem Temmuz ayında yürürlüğe girmesi gerek yasanın 2 yıl ertelenmesi noktasında kanun teklifi verdik, diğer siyasi parti gruplarıyla görüşmeler yaptık ve bunun neticesinde iktidar partisinin de ikna olmasıyla bu 1 yıl ertelendi. Bu yılın Temmuz ayında yasa yeniden yürürlüğe girecek yani sarmalık tütüne 3 yıldan, 6 yıla hapis getiren yasa Temmuz ayında yürürlüğe girecek dolayısıyla Adıyaman'ın da önünde çok kısa bir süre kaldı. Bu 7 aylık süre içerisinde iş işten geçmeden Adıyaman'daki sivil toplum örgütleriyle, siyasi partileriyle bir araya gelip bu sorunun çözümü konusunda hükümet üzerinde baskı oluşturulması lazım."

-"ADIYAMANIMIZIN SORUNLARINI BAKANLARIMIZIN YÜZÜNE SÖYLEDİK "

Tutdere, tütün sorununun demokratik yollarla her türlü gayret ve çaba gösterildiğinde nihai bir şekilde çözümünü sağlamış olacaklarını vurgulayarak, "Bu konuda hükümet, Adıyaman'a verdiği sözleri tutmadı, daha önceki Adıyaman'da ki tütün eylemlerinden sonra Ankara'ya giden heyetlerin içerisinde bizde vardık ve dönemin maliye bakanı Naci Ağbal başta olmak üzere hükümet yetkilileri, özellikle hem yasal çalışma yapacaklarını hem de kooperatiflere bu ürünün satılması, pazarlanması yönündeki diğer engelleri kaldırması için çalışma yapacaklarını vergi konusunda çiftçiye yardımcı olacaklarını söylemişlerdi. Ancak gelinen noktada bu konuda gerekli bir çalışmanın yapılmadığını görmekteyiz.

 Biz tabi mecliste bulunduğumuz süre içerisinde yine tütün sorunun çözümü konusunda çok ciddi bir çalışma ortaya koyduk, gündeme getirdik, mecliste konuştuk ve ilgili bakanlıklara soru yönergeleri verdik ancak bu güne kadar, bütçe görüşmelerinde hem iç işleri bakanına hem de tarım bakanına söz alarak saatlerce bekleyip sadece Adıyaman’ın bu sorununu onlara ifade etmek için, gayret gösterdik ve gece geç saatlerde olsa söz alıp bunları bakanlarımızın yüzüne söyledik."şeklinde kaydetti.

Adıyaman'a ziyarette bulunan bakanların ve  tütün ile ilgili hiç kimsenin sesinin çıkmadığına işaret eden Tutdere, "Yani bu sorunu görmezden geliyor iktidar. İktidarın bu sorunu görmezden gelmesi gelecek adına ürkütücü, gelecek adına bizimde bu sorunu iktidarın gündemine mutlaka taşımamız gerekiyor. Burada sizlere de çok iş düşüyor, basına, sivil toplum örgütlerine iş düşüyor. İnşallah önümüzde ki süreçte dayanışma içerisinde olarak, bu sorunun çözümü noktasında iktidarı zorlayacağız."dedi.

-HASTANE KONUSUNU DİLE GETİREN MUHTARLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Eski Devlet Hastanesi yapımına dair açıklamalarda bulunan CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, o arazinin şuan o şekilde boş kalması şehrin en stratejik yerinde boş kalması, tabiri caizse bir cenaze gibi orada olması herkesi üzmektedir, çevredeki o esnafı, mahalleliyi herkesi sıkıntıya sokmakta olduğunu kaydetti.

Tutdere, "Daha önce bu konuda yetkililerin açıklaması olmuştu, burayı yapacağız diye 150 yataklı devlet hastanesi yapacağız diye. Ancak biz bu konuda bakanlığa vermiş olduğumuz soru önergesine gelen cevaplarda proje olduğu söyleniyor, ancak proje aşaması demek, henüz bu işe başlanılmadığı söyleniyor. Tabi bu işin yapılması konusunda bakanlıkta ve mecliste gerekli çalışmayı ben yürüteceğim, gündeme getireceğim bu konuda aslında geçen hafta muhtarlarımızın bir açıklaması oldu sizin aracılığınızla, muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Artık Adıyaman'ın sorunlarına muhtarlarında sahiplenmesi lazım. Sivil toplum örgütlerinin de, medyanın da, basının da sahiplenmesi lazım çünkü biz şunu gördük, eğer biz konuşmazsak sorunlarımızı dinlendirmesek çözüm olmuyor.

Dolayısıyla muhtarların böyle bir cesaretle bu konuyu dile getirmeleri gidip basın açıklamaları yapmalarını ben yürekten destekliyorum. İnşallah muhtarlarımızla, sizlerle birlikte önümüzde ki süreçte başta 150 yataklı devlet hastanesi olmak üzere, 300 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi yapılması üzerine gayret göstereceğiz. İktidarı buna zorlamamız lazım, bu işi sonuçta tabi ki biz söyleyeceğiz onlar yapacak, bizi yöneten iktidar AK Parti.

AK Parti'nin birinci asli görevi sağlık hizmetleri başta olmak üzere devletimizin insanların diğer temel sorunlarını çözmektir. Dolayısıyla bu hastanelerin yapılması görevi de, iktidarındır. Biz iktidarın bu görevi yerine getirmesi için onları zorlayacağız, baskı yapacağız ve gündeme taşıyarak, milletin bu beklentilerini karşılamak için bir an önce çalışacağız."şeklinde konuştu.

-"YENİ TESİSLERİN, FABRİKALARIN AÇILDIĞI BİR YER OLSUN ARTIK"

İktidara ve Adıyaman kamuoyuna bir çağrıda bulunmak istediğini belirten Tutdere, 2019 yılının bir kayıp yılı olduğunu 2020 yılının da Adıyaman'ı hak ettiği hizmetlere kavuşturması noktasında gerekli hassasiyetin gösterilmesini beklediklerini dile getirdi.

Tutdere, "Adıyaman ilimiz sadece bakanlıkların uğradığı çay içtiği bir yerden öteye projelerin konuşulduğu, tartışıldığı, yeni açılımların yapıldığı, yeni tesislerin, fabrikaların açıldığı bir yer olsun artık. Adıyaman'ın işsizliğine, yoksulluğuna kahve köşelerinde büyük bir umutla bekleyen gençlerin işsizlik sorunlarına bir çözüm bulmalarını istiyoruz."dedi.  

-"İKTİDARIYLA, MUHALEFETİYLE EL ELE VERELİM"

Bütün Adıyaman kamuoyuna çağrıda bulunan Milletvekili Tutdere, "İktidarıyla, muhalefetiyle el ele verelim Adıyamanımızı, sorunlarının çözümü noktasında bir gayret gösterelim. Adıyamanımızı, ilimizi gelecek güzel günlere, günlerde buluşturmak adına mücadele etmemiz gerekiyor. Bu konuda da bizlerde sahip çıkmalarını bekliyoruz çünkü muhalefetinde gerekli çalışmaları yapabilmesi için kamuoyu desteği de gerekmektedir. Halkımız bize sahiplendiği sürece ki, sahipleniyorlar ben bundan büyük bir memnuniyet görüyorum. Halktan aldığımız bu cesaretle bu kararlılıkla bizde bu önümüzdeki süreçte daha güzel işler yapacağız."diye konuştu.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA