Advert
Mehmet Ateş
Mehmet Ateş
Giriş Tarihi : 20-02-2021 18:01
Güncelleme : 20-02-2021 18:32

Okul Yöneticileri ile İlgili Bir Araştırma -2-

ÖNERİLER

  1. Okul müdürleri, lider olarak çalıştığı okulun başarılı, öğrencilerin gereken eğitimi almasını arzuluyorsa, okuldaki personele değer vermeli, fikirlerini önemsemeli, adil olmalı, iletişime açık, güler yüzlü, sorun üreten değil sorun çözen, sorumluluktan kaçmayan ve yenilikçi gibi olumlu tutum ve davranışlara sahip olması gerekmektedir.
  2. Öğretmenlerin huzurlu çalışacakları okullarda, eğitimin kalitesi de yüksek olur. Bundan dolayı okul müdürleri, öğretmenlerin motivasyonunu artıran faaliyetler, çalışmalar yapmalıdır.
  3. Yöneticiler, çalışanlarına emredici şekilde davranmamalı, çalışanlar üzerinde baskı kurmamalıdır. Bir ekip lideri olarak hareket etmeli, uyumlu, olumlu bir atmosfer oluşturmaya gayret etmelidir.
  4. Okuldaki eğitim ve öğretim başarısının yüksek olmasını bekleyen ve etkin bir liderlik yapmak isteyen okul yöneticileri, öğretmenlerin ihtiyaç ve beklentilerine duyarsız kalmamalı ve öğretmenlerin ihtiyaç ve beklentilerini iyi analiz etmeli, buna uygun liderlik davranışları sergilemeli ve buna uygun çalışma ortamları hazırlamalıdır.
  5. Okul yöneticileri; demokratik davranışlar sergileyerek okulundaki öğretmenlere, biz olma bilincini yerleştirirken bir yandan da ülkenin, toplumun değerlerine sadık kalmalı ve yaşatmalıdır.
  6. Eğitim bir toplumun aynasıdır. Eğitim, bir toplumun gelişmişlik düzeyinin göstergelerinden biridir. Eğitimin verildiği ve çocuklarımızın büyük zamanlarını geçirdikleri okulların işleyişini tesadüflere, şansa bırakma lüksümüz yoktur. Bu konuda yetkililerin, okul yöneticisi seçerken önemli ve somut objektif kriterler belirlemesi ve liyakati esas alan kriterler ışığında atama yapılması gerekmektedir.
  7. Okul müdürleri, görev başında izlenmeli, okulda yapılan eğitim, sosyal, sportif, kültürel faaliyetler ve bilimsel çalışmalar ile ilgili yıllık olarak takip edilip raporlar tutulmalı ve bu raporlar ışığında değerlendirilmelidir.
  8. Bir okulda, kurum kültürü, uyum ve ekip çalışması oluşmamışsa o kurumda başarıyı bekleyemeyiz. Bunun için okul müdürlerine yönelik liderlik eğitimleri verilmelidir.
  9. Okul müdürlerinin atanma şartları arasında yüksek lisans yapma kriteri getirmelidir. Tüm okul müdürlerinin yüksek lisans yapması için gereken kolaylık sağlanmalıdır. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her ildeki üniversitelerin eğitim fakülteleri ile işbirliği yapılarak bu konuda gereken destek sağlanmalı ve eğitimler ücretsiz olmalıdır.
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA